Tekst autorstwa Agnieszki Kawuli
„Niechcący podsłuchałam, jak tata mówił do dziadka: – Po prostu mózg umiera.
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia[1] to książka, która zachęca do pracy nad sobą.
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Autorką tekstu jest dr Ewa Krawczyk, właścicielka i autorka bloga Sporothrix
Agnieszka Dębska
Problemy z poruszaniem, zawodna pamięć, szwankujące zmysły - to trudności, z jakimi na co dzień mają do czynienia osoby dotknięte stw
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, Warszawa Polskie Towarzystwo Badań Układu Nerwowego (PTBUN), Komitet Neurobiologii PAN oraz Instytut Biologii Doświadczalnej im. M.
Z Profesorem Jerzym Vetulanim, psychofarmakologiem i neurobiologiem z Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk,
Tekst autorstwa Zuzanny Konarskiej
Mięliśmy wielkie plany…
Odległe galaktyki to nie jedyne miejsce nie do końca zbadane przez naukę. Ludzki mózg nadal jest tajemnicą.
Termin: 10 grudnia 2016 r.
Miejsce: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25
Zuzanna Konarska rozmawia z profesorem Anatolem Panasiukiem, redaktorem naukowym książki "Encefalopatia wątrobowa" wydanej przez Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Na początek powiedzmy proszę czym jest encefalopatia wątrobowa?
Dobre Praktyki Psychologa to projekt portalu "Mała Psychologia", którego głównym zadaniem jest stworzenie miejsca przeznaczonego dla środowiska psychologów, które będzie zawierało: cenne uwagi, wskazówki, rozwiązania, informacje na temat możliwych ścieżek kariery po studiach, zasady rzetelnego po
Pierwsza publikacja na polskim rynku wydawniczym dotycząca encefalopatii wątrobowej, niewątpliwie oczekiwana przez wielu lekarzy, została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół specjalistów.
Czy wiesz, że wystarczy kilka minut dziennie, aby dzięki mocy codziennych doświadczeń zbudować nowe struktury neuronowe w mózgu i całkowicie zmienić swoje życie! Tego uczy najnowsza książka Ricka Hansona „Szczęśliwy mózg.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w długo obiecywanym konkursie.
Termin afazja może być rozumiany jako całkowite lub częściowe zaburzenie mechanizmów odpowiedzialnych za programowanie czynności mowy u osoby, która wcześniej porozumiewała się płynnie, natomiast na skutek uszkodzeń organicznych mózgu utraciła tę umiejętność (wg prof. M. Maruszewskiego).
Na forach internetowych dla osób zmagających się z nowotworem możemy przeczytać historie ludzi, którym choroba zmieniła dotychczasowe życie. Wiele osób zmagających się z rakiem po leczeniu chemioterapią skarży się na szereg skutków ubocznych w postaci dolegliwości fizycznych.
Ciśnienie wewnątrzczazkowe (ang. intracranial pressure, ICP) to ważny parametr określający ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego w układzie komorowym mózgu. Mózg posiada cztery komory, w których wytwarzany jest właśnie płyn mózgowo-rdzeniowy.
Wrocławskie Dni Mózgu to interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona szeroko pojętej tematyce neuronauk. Trzecia edycja konferencji odbędzie się w dniu 12 marca 2015 roku w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
W naukach społecznych ucieleśnienie (embodiment) stanowi nowy paradygmat, który pozwala na analizę dualizmów takich jak: ciało-umysł, podmiot-przedmiot, natura-kultura wykraczającą poza dotychczasowe ograniczenia pojęciowe.
Tematem wiodącym konferencji Schizofrenia Forum 2015 będzie kompleksowa opieka nad pacjentem. organizatorzy zamierzają poruszyć problematykę łączenia farmakoterapii z innymi formami oddziaływania terapeutycznego.
Tydzień Mózgu to coroczna akcja popularyzująca wiedzę o działaniu mózgu i układu nerwowego.
W dniach 5-6 marca 2015 w Warszawie odbędzie się trzecia edycja Konferencji Eyetrackingowej, organizowanej przez Neurodevice we współpracy z SWPS, Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym oraz SensoMotoric Instruments.
22 maja 2015 w Poznaniu odbędzie się IX Konferencja Naukowo-Szkoleniowa "Postępy Neuroimmunologii Klinicznej - Stwardnienie rozsiane i inne choroby demielinizacyjne".
W dniach 23-24 października 2015 w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa "Farmakologia w psychiatrii i neurologii - odnajdując wspólną część".
Podczas spotkania zostaną poruszone następujące tematy:
Oliviera Sacksa fanom neuropsychologii przedstawiać nie trzeba.
Emocje po konferencji już nieco opadły, nadszedł więc czas podsumowań i relacji.
Kultura, neuronauka - czy da się połączyć te dwie dziedziny? Organizatorzy konferencji w warszawskiej Zachęcie udowadniają, że tak.
W dniach 27-28 listopada w Poznaniu odbędzie się konferencja naukowa Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2014 Update. Wydarzenie organizowane jest przez Klinikę Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego im.
W dniach 19-28 września odbędzie się kolejny, już XVIII Festiwal Nauki w Warszawie. To chyba jedno z największych i nabardziej wartościwych wydarzeń popularyzujących naukę.
Instytut Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Polskie Towarzystwo Neuropsychologiczne zapraszają do udziału w XVII Kongresie Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego, który odbędzie się 18-19 października 2014 roku w Bydgoszczy.
Zbliża się czwarta edycja międzynarodowej konferencji "Oblicza Neuronauki - Aspects od Neuroscience"!
Strach to jedna z podstawowych emocji ludzi i zwierząt. Jest nieodłącznym i niezastąpionym towarzyszem człowieka od zarania dziejów. Człowiek pierwotny nie przeżyłby, gdyby go nie odczuwał.
Oksytocyna (w skrócie: OXY, oxytocin) jest hormonem peptydowym, który wytwarzany jest w mózgu – dokładnie: w jądrze przykomorowym i nadwzrokowym podwzgórza. Magazynowany jest natomiast w tylnym płacie przysadki.
Jak podaje portal Nauka w Polsce na X Kieleckiem Festiwalu Nauki zaprezentowano zabawkę poruszaną... siłą umysłu!
Naukowcy z Vrije Universiteit Amsterdam w Holandii na łamach "The Lancet Neurology" zamieścili wyniki swoich badań, z których wynika, że radioterapia stosowana przy leczeniu guzów mózgu może bardzo negatywnie wpływać na funkcjonowanie poznawcze pacjentów.
Witamina C wpływa na rozwój komórek nerwowych w hipokampie, co przekłada się na funkcjonowanie pamięci.
Badania naukowców z Centrum Medycznego w Memphis wykazały, że tzw. "ptasia grypa" jest szczególnie szkodliwa dla tkanki mózgowej.
Zaobserwowano, że w przypadku szczepu grypy H5N1 nawet po ustąpieniu objawów infekcji stan zapalny nadal trwa w obrębie mózgu.
Sparaliżowane szczury zaczęły chodzić bez sygnałów nerwowych z mózgu!
A jednak techniki neuroobrazowania (np. fMRI) nie są nieomylne!
Czy zwykłe przeziębienie może mieć coś wspólnego z chorobą Alzheimera?
Okazuje się, że tak! Bakterie, wywołujące przeziębienie lub bóle żołądka, mają wpływ na deficyt funkcji poznawczych u cierpiących na chorobę Alzheimera.
Jeżeli postawić przed człowiekiem zadanie polegające na zapamiętaniu wybranych obrazów - jednych kolorowych a drugich czarno-białych - to lepiej zapamiętane zostaną obrazy kolorowe.
Jak podaje lipcowy numer Nature amerykański Narodowy Instytut Zdrowia przekazał 30 milionów dolarów subwencji na nowy projekt badawczy o nazwie Human Connectome Project.
Celem projektu jest ustalenie przebiegu wszystkich połączeń nerwowych ludzkiego mózgu!
Czy neuropsychiatria istnieje?
Jeśli chcecie być na bieżąco z najnowszymi wieściami z dziedziny neuronauk koniecznie posłuchajcie NeuroPod!!!
Dieta śródziemnomorska wskazywana jest w literaturze medycznej jako czynnik wspierający profilaktykę zachorowań na raka i choroby serca.
Proste badanie aktywności narządu przedsionkowego, znajdującego się w uchu, umożliwi szybką diagnozę depresji, schizofrenii i innych zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.
BCI (ang. brain-computer interfacing - interfejs mózg-komputer) jest to urządzenie oparte na najnowszej technologii, które pozwala na kontaktowanie się dwóch osób przez internet bez użycia klawiatury, mikrofonu czy kamery!
Zespół badaczy z Uniwersytetu Waszyngtona w Saint Louis (USA) zbadał zjawisko... swędzenia!
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z King’s College London szacują ilość przypadków zachorowania na demencję, w tym na chorobę Alzheimera wg kontynentów:
Pacjenci w stanie wegetatywnym są częściowo świadomi, jak wynika z badań brytyjsko-argentyńskich, opublikowanych w „Nature Neuroscience”.
Warsztaty neuroanatomiczne dla początkujących, które odbyły się w czwartkowy wieczór 15 października na Wydziale Psychologii UW, rozpoczęły cykl trzech spotkań w ramach projektu „Neuroanatomicznej Jesieni”, organizowanego przez Neuropsychologiczne Koło Naukowe.
Czy potrafisz wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego?
Jesteś graczem? Badacze przewidzą Twój sukces w grze, na podstawie obserwacji struktur Twojego mózgu.
Istnienie, relacja pomiędzy i wzajemny wpływ dwóch bytów określanych jako "ciało" i "dusza" (ewentualnie: "psychika", "umysł") jest ważnym problemem filozofii człowieka, antropologii oraz psychologii.
Priony (ang.
Komunikacja jest zjawiskiem zwierzęcym!
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z profesorem Jerzym Vetulanim z Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie.
Jill Bolte Taylor, uczona neuroanatom i neuropsychiatra z Harvardu, w 1996 roku doświadczyła udaru mózgu, który na długi czas "wyłączył" jej lewą półkulę mózgu.
"Rośnie liczba badań dowodzących, że stres w określonej dawce potrafi zdziałać cuda: poprawić działanie układu immunologicznego i spowolnić procesy starzenia. Może też poprawić pamięć, zahamować postęp choroby Alzheimera, artretyzmu i kilku typów nowotworów" - pisze Ewa Nickuła w artykule pt.
Naukowcy odkryli specyficzną aktywność mózgu odpowiadającą preferencji danej twarzy.
Obserwacja badaczy z University of London dotyczy dwóch zjawisk:
Skrzepliny krwi, powstające w naczyniach krwionośnych (np. przy okazji operacji wymiany stawu biodrowego lub innego zabiegu), mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Kiedy skrzeplina zatyka światło naczynia krwionośnego powstaje tzw. zator.
Historia zaczyna się, gdy Edward Ferguson w wieku 65 lat, jak multimilioner zdecydował się przejść na emeryturę. Po latach pracy jako inżynier miał nadzieję na zasłużony aktywny wypoczynek.
Neurobiolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dostarczyli pierwszego wizualnego dowodu na to, że uczenie się utrzymuje mózg w dobrej kondycji, a przez to chroni przed negatywnym wpływem starzenia się m.in. na pamięć.
Inaugurację pracy Naukowego Koła Neuropsychologii w nowym roku akademickim, która odbyła się 8 X 2009 r. na Wydziale Psychologii UW, uświetnił wykład Opiekun Koła, Pani Doktor Hanny Okuniewskiej zatytułowany: „Co nowego w okolicy… Broki?”.
"To jak z próbą nieoddychania!" - mówił dla Nature Jeffrey Friedman, profesor w Labolatorium Genetyki Molekularnej Uniwersytetu Rockefellera - "nieuchronnie nasz instynkt nasz pierwotny instynkt aby wziąć oddech wygrywa ze świadomą wolą".
Dotychczas uważano, że pewne osoby są bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń emocjonalnych i zaburzeń zachowania w wyniku niekorzystnych warunków środowiskowych, jeśli są posiadaczami pewnych genów, zwanych "genami wrażliwości".
Psychologowie z Uniwersytetów w Memphis i w Pensylwanii dokonali zaskakującego odkrycia w zakresie społecznego rozwoju języka.
W ostatnich dniach świat naukowy obiegła informacja o przełomowym okryciu.
Na portalu BigThink ukazał się film z udziałem Antonio Damasio, słynnego neurobiologa z Brai
Podczas lotów parabolicznych mierzono aktywność mózgu metodą EEG.
“Specialists are people who know more and more about less and less until they know everything about nothing.
Cele eksperymentu:
Wyniki omawianych badań zostały opublikowane w:
W Nature Cell Biology ukazał się dziś - 7 czerwca - artykuł dotyczący przekazania i rozprzestrzeniania szkodliwych splątek białek tau w mózgu myszy transgenicznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zbudowali system, który kontroluje działanie układu nerwowego robaków (Caenorhabditis elegans) za pomocą światła lasera.
Gdy Hugh Lofting pisał swojego "Doktora Dolittle", nie wiedział chyba, co czyni. Zresztą hodowanie zwierząt z "ludzkimi" wersjami genów brzmiało w latach 50tych jak science fiction. Jego książki, podobnie jak wiele innych, są wyrazem ludzkiej ciekawości "jak by to było pogadać ze zwierzętami".
Interdyscyplinarne badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie Northeastern w Stanach Zjednoczonych, wykazało, że wielkość poszczególnych struktur mózgu może mieć przełożenie na złożoność społecznych relacji człowieka.
"Please note, if there’s even a modest spike in the number of gay couples French–kissing in public over the next few days, you can hold me personally accountable for that. I did it intentionally.".
Naukowcy zidentyfikowali białko - które nazwali HUMMR - będące kluczowym regulatorem transportu mitochondriów wewnątrz komórek. Odkrycie to może przynieść nową falę badań nad rolą HUMMR w radzeniu sobie ze skrajnymi stanami komórek nerwowych, np. wylewami.
W myśl tradycyjnych, psychologicznych teorii miłość romantyczna jest jak rakieta nośna. Wystrzelona w kosmos z ogromną siłą, pędzi w nieznaną przestrzeń, a gdy statek osiągnie odpowiednią wysokość - odpada.
Naukowcy z Uniwersytetu w Yale wykazali, że dzięki odpowiedniej terapii palacze mogą lepiej radzić sobie z własnym uzależnieniem.
Mukopolisacharydoza (w skrócie: MPS) to choroba genetyczna, polegająca na dysfunkcji łańcucha enzymatycznego, odpowiadającego za przekształcenia polisacharydów w ludzkim organizmie. Szczególnie istotne są tzw. mukopolisacharydy - długie łańcuchy cukrowe uczestniczące w tworzeniu tkanki łącznej.
Artykuł w sierpniowym Molecular Psychiatry donosi o badaniach przeprowadzonych na grupie psychopatów, które wykazały znaczące różnice we włóknach istoty białej - w szczególności tzw.
Badania naukowe wskazują na istotne czynniki genetyczne zwiększające prawdopodobieństwo i natężenie ataków epilepsji.
Armia amerykańska sfinansuje grant wart 34 miliony $, którego celem będą testy protezy robotycznej ręki prowadzone na ludziach.
Kto chociaż raz w życiu nie marzył o tym, by móc czytać w myślach? Tymczasem, z lepszym lub gorszym wynikiem, robimy to nieustannie -
Hipoteza mimicznego sprzężenia zwrotnego (ang. facial feedback hypothesis) mówi, że celowe manipulowanie wyrazem twarzy zmienia odczuwane emocje.
W artykule pt. Elderly who are single suffer cognitively streszczone są wyniki badań przeprowadzonych na prawie 6,5 tyś. badanych, urodzonych przed 1924 r. W latach 1993-2002 badano ich pięciokrotnie testami mierzącymi pamięć, uwagę, zdolności percepcyjne i sprawność myślenia.
Krwiak (łac. haematoma) jest to lokalne nagromadzenie się krwi w różnych strukturach tkankowych. W wyniku rozerwania naczynia krwionośnego krew opuszcza przestrzeń układu krążenia i wsącza się w przestrzeń innych obszarów ciała.
Nowe badania Columbia University Medical Center tłumaczą jak dotychczas nieprzebadany szlak leptynowo-serotoninowy w mózgu równocześnie powoduje apetyt oraz...
I. Cel:
DEC2 - wariacja genu, która u ludzi odpowiedzialna jest za mniejsze zapotrzebowanie na sen została "przeszczepiona" przez amerykańskich badaczy do grupy labor
Jeśli skuszę się na móżdżek na grzance w jednej z warszawskich restauracji na Nowym Mieście, moje IQ nie wzrośnie znacząco w ciągu jednego dnia. Podobnie w przypadku orzechów włoskich, tylko dlatego, że swoim wyglądem przypominają stereotypowy obraz mózgu ludzkiego.
Są różne pomysły na marketing. Jakiś czas temu świat obiegły wieści o chirurgach wykorzystujących Twittera (polski odpowiednik to m.in. Blip i Flaker) w trakcie operacji do opisywania znajomym chirurgom z innych ośrodków na świecie o przebiegu nowatorskiej procedury.
Profesor Henry Markram z Brain Mind Institute w Szwajcarii twierdzi, że w ciągu 10 najbliższych lat możliwym się stanie zbudowanie modelu, który będzie w stanie replikować funkcję ludzkiego mózgu!
Michael Shermer kontratakuje. Znany jako redaktor www.sceptic.com oraz świetny mówca (polecam jego wykład na www.ted.com) przypomina o sobie w artykule z najnowszego (czerwiec 2009) Scientific American.
Na ten, jakże ciekawy, pomysł badania wpadł badacz z amerykańskiego National Institute of Health. Chciał w ten sposób sprawdzić, jaki skutek ma manipulowanie efektem placebo.
Jak donosi "Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry" jedzenie ryb wspomaga pracę neuronów u osób w średnim i podeszłym wieku.
Okazało się, iż idea fabryki "części zamiennych dla człowieka", nie jest już sci-fi, a przynajmniej nie tak odległym jak by się to mogło zdawać.
Osoby zażywające kokainę wykazują obniżoną aktywność przedniej części kory zakrętu obręczy podczas wykonywania zadań wymagających kontroli zachowania i emocji.
Wszelkie prawa zastrzeżone, kopiowanie materiałów zawartych na stronie jest zabronione.