Pradaxą w zakrzep krwi!

Skrzepliny krwi, powstające w naczyniach krwionośnych (np. przy okazji operacji wymiany stawu biodrowego lub innego zabiegu), mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. Kiedy skrzeplina zatyka światło naczynia krwionośnego powstaje tzw. zator. Jeżeli zator powstaje w naczyniu znajdującym się w mózgu, może dojść do udaru mózgu.

Dotychczas zapobiegano powstawaniu skrzeplin krwi stosując warfarynę.

„Warfaryna to lek znoszący krzepnięcie krwi przez hamowanie tworzenia się protrombiny, która jest jednym z czynników krzepnięcia. W medycynie używana jest do zapobiegania zakrzepom tętniczym, ale jej silne działanie sprawia, że jest też stosowana w trutkach na szczury”. - czytamy w artykule Obiecujący lek zapobiegający zakrzepom na portalu Wirtualna Polska.

W Wielkiej Brytanii warfarynę przyjmuje ok. 1 miliona ludzi. Jest to lek bardzo niedoskonały, gdyż wchodzi w reakcję z antybiotykami (kuracja antybiotykowa jest często potrzebna po inwazyjnych zabiegach chirurgicznych). U wielu pacjentów (ok. 12 tysięcy rocznie w Wielkiej Brytanii) dochodzi do niepożądanego efektu w postaci zbyt wolnego krzepnięcia krwi. W badaniach jest to widoczne w postaci zbyt wysokiego wyniku tzw. INR, czyli wskaźnika pomiaru krzepnięcia (nazywany też: badaniem lub pomiarem czasu protrombinowego).
”Im wyższy wskaźnik INR, tym wyższe ryzyko niespodziewanego krwawienia. Oznacza to, że pacjenci w trakcie leczenia warfaryną muszą chodzić na regularne badania do specjalistycznych klinik”.

Negatywne skutki terapii opartej na warfarynie skłoniły do poszukiwania nowych środków farmakologicznych. Są już pierwsze wyniki.

Substancja o nazwie eteksylan dabigatranu w sposób istotny zmniejsza ryzyko wystąpienia udarów mózgu i chorób serca wywołanych skrzeplinami krwi. Substancja ta stała się głównym składnikiem leku przeciwzakrzepowego o nazwie Pradaxa. Jak twierdzą brytyjscy badacze:

”Niedawne pionierskie badania na 18 tys. 113 pacjentach w 44 państwach wykazały, że ryzyko wystąpienia niekontrolowanego krwawienia jest znacznie niższe w przypadku Pradaxy niż warfaryny oraz że stosowanie Pradaxy daje ogólnie lepsze niż w przypadku warfaryny wyniki w zapobieganiu udarowi mózgu i zgonom na serce wywołanym przez zakrzepy.

U pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków, hamująca zdolność górnych komór serca do pompowania krwi, dawka 150 mg leku przyjmowana dwa razy dziennie zmniejsza ryzyko udaru o 34 proc.

Ryzyko zgonu z powodu udaru jest pięciokrotnie wyższe u osób cierpiących na migotanie przedsionków niż u osób wolnych od tej dolegliwości. U chorych krew nie jest w pełni wypompowana z przedsionków, co powoduje jej zaleganie i powstawanie zakrzepów. Te zaś z czasem mogą zablokować tętnice zasilające mózg lub odpowiadające za ukrwienie organów.
Taka sama dawka - 150 mg Pradaxy - zmniejsza o 34 proc. ryzyko zatoru (…)

Niższa dawka - 110 mg Pradaxy - oprócz udaru i zakrzepu, zmniejsza również o 20 proc. ryzyko wystąpienia dużego krwawienia”.

Być może w ciągu najbliższego roku Pradaxa wyprze całkowicie warfarynę. Byłby – jak stwierdził dr Adrian Brady, konsultant-kardiolog ze szpitala Royal Infirmary w Glasgow – „To największy postęp od 55 lat (warfarynę wprowadzono jako lek dla ludzi w 1954 r.)”.

Zajmowanie określonej pozycji w hierarchii społecznej ma dla jednostki bardzo duże znaczenie, ponieważ często to właśnie od n... czytaj więcej
Przeglądając portale biznesowe czy obserwując wystąpienia na konferencjach, można wywnioskować, że liderzy są potrzebni wszęd... czytaj więcej
Według powszechnego rozumienia tego, czym jest nałóg, niemal wszyscy możemy określić się jako osoby, które są od czegoś uzale... czytaj więcej
Smutek jest jedną z wielu emocji, w które zostaliśmy wyposażeni podczas ewolucji układu nerwowego w dodatku, według znawców t... czytaj więcej