Wyniki omawianych badań zostały opublikowane w:
Celem badania było stwierdzenie, czy występujące w warunkach zwykłej grawitacji złudzenia optyczne pojawią się także u osób poddanych mikrograwitacji. W badaniu używano dobrze znanych iluzji geometrycznych. Tu znajduje się artykuł z ilustracjami użytych iluzji. Powstawanie użytych iluzji wiąże się z percepcją głębi i perspektywy. Rysunki widziane są jak przedmioty przestrzenne i następuje automatyczna korekcja długości widzianej linii: linie bardziej "oddalone" od widza (pionowe) są traktowane jako dłuższe. Podejrzewano, że na powstawanie tych złudzeń wpływa m. in. oddziaływanie grawitacji na człowieka.
W lotach parabolicznych uczestniczyło 11 badanych, grupę kontrolną stanowiły 172 osoby. Grupa kontrolna była testowana w warunkach normalnej grawitacji (1G), zaś grupa eksperymentalna zarówno w warunkach mikrograwitacji (0G, podczas lotów), jak i w grawitacji normalnej (1G, po lotach parabolicznych).
Zaobserwowano znaczący spadek występowania złudzeń optycznych podczas mikrograwitacji w porównaniu do warunków normalnych, zarówno w grupie eksperymentalnej, jak i pomiędzy obiema grupami. Oznacza to, że w warunkach mikrograwitacji w mniejszym stopniu występuje korekcja długości widzianych linii, a zatem gorsza percepcja głębi i perspektywy. Może to skutkować problemami z widzeniem przestrzennym, a zatem z gorszym wykonaniem zadań wymagających takiego widzenia, u osób przebywających i pracujących w warunkach mikrograwitacji.
|
|
|
|