Kto chociaż raz w życiu nie marzył o tym, by móc czytać w myślach? Tymczasem, z lepszym lub gorszym wynikiem, robimy to nieustannie -
– na podstawie mimiki, wypowiedzi, zachowania innych osób, na bazie własnych doświadczeń i znajomości własnych stanów umysłu. W każdej interakcji z drugą osobą zajmujemy się odgadywaniem tego "co jest w jej głowie”. Ta unikalna zdolność została w psychologii określona jako tworzenie teorii umysłu.
Rebecca Saxe dokonała przełomowego odkrycia – pewien specyficzny obszar w mózgu uaktywnia się, kiedy jesteśmy skoncentrowani na pracy czyjegoś umysłu. Moduł ten, oznaczony jako rTPJ (right Temporo-Parietal Junction) umiejscowiony jest tuż za prawym uchem i rozwija się stopniowo w ciągu ontogenezy.
Odkrycie otwiera szereg nowych obszarów badawczych i możliwości. Okazuje się np. że funkcjonowanie rTPJ jest ściśle związane z naszymi ocenami i sądami moralnymi.
W wykładzie wygłoszonym na konferencji TED młoda badaczka z MIT zapoznaje nas ze swoją pracą nad teorią umysłu - krótko i z pasją wprowadza w obszerny filozoficzny, metodologiczny i praktyczny kontekst prowadzonych badań oraz przedstawia jedne z najciekawszych współczesnych odkryć w dziedzinie neuropsychologii i poznania społecznego.
|
|
|
|