A jednak techniki neuroobrazowania (np. fMRI) nie są nieomylne!
Przeprowadzone przy pomocy fMRI (funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy) badanie wykazało, że pewne obszary w mózgu łososia atlantyckiego (salmo salar, zwany również łososiem szlachetnym lub pospolitym) stają się aktywne kiedy pokaże się mu twarze ludzkie wyrażające różne emocje. Rozmiar aktywnego obszaru neuronów wynosił 81 milimetrów sześciennych, z p=0,001.
Jest to tym bardziej interesujące, że badany łosoś był w momencie wykonywania skanu martwy (sic!). Oczywiście, badanie nie miało zamiaru wykazać zdolności martwych łososi do rozpoznawania emocji na ludzkich twarzach, tylko zagrożenie płynące z wysokiego poziomu zagrożenia błędami pierwszego typu (false positives) przy zastosowaniu funkcjonalnego rezonansu jądrowego jako narzędzia badawczego w neuropsychologii.
Pełen tekst badania można znaleźć na posterze z konferencji Human Brain Mapping z czerwca 2009 r. "Post-Mortem Atlantic Salmon" (także w załączniku) oraz na blogu http://prefrontal.org/blog/2009/09/the-story-behind-the-atlantic-salmon/
|
|
|
|