Dzień Mózgu 2017 już 18 marca

Dzień Mózgu 2017 już 18 marca

Odległe galaktyki to nie jedyne miejsce nie do końca zbadane przez naukę. Ludzki mózg nadal jest tajemnicą. Tylko w 2016 roku badacze odkryli 97 nowych, nieznanych dotąd obszarów mózgu i ciągle pracują nad rozwikłaniem zagadek, które kryje ta niezwykle złożona część naszego organizmu. Czym jest schizofrenia? Co skłania nas do podejmowania ryzyka? Skąd się biorą zdolności matematyczne i czym jest inteligencja? Opowiedzą o tym naukowcy, specjaliści w dziedzinach psychiatrii, neuronauki oraz filozofii podczas XII edycji Dnia Mózgu.

Oprócz wykładów, na uczestników XII edycji Dnia Mózgu, która odbędzie się 18 marca, czeka wiele atrakcji, które pomogą zrozumieć jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem. Co dzieje się w naszym mózgu, gdy liczymy? Jak reaguje nasz układ nerwowy, gdy zażywamy narkotyki? Czy sztuczna inteligencja może dorównać człowiekowi?

- Dla neuronaukowca pasją jest poszukiwanie odpowiedzi na to, jakie mechanizmy mózgowe kryją się za codziennymi czynnościami. Ale każdy nie związany z nauką może podczas XII edycji Dnia Mózgu uzyskać odpowiedzi na te pytania - mówi Aleksandra Kołodziej, doktorantka Uniwersytetu SWPS, Prezes Fundacji Mózg!

Wielozmysłowe doświadczanie

Wariograf, czyli wykrywacz kłamstw – naukowcy z Uniwersytet SWPS opowiedzą czym jest wariograf oraz zaprezentują działanie tego urządzenia. Zamiast pytać „Czy te oczy mogą kłamać?”, wariograf mierzy przewodnictwo skórne, a wyniki pomiaru mogą wskazywać na mijanie się z prawdą. Każdy, kto chciałby przekonać się o tym na własnej skórze, będzie mógł poddać się badaniu wariografem.

EMG (elektromiografia), czyli urządzenie do zapisu aktywności elektrycznej mięśni twarzy (i nie tylko). Na podstawie takiego zapisu można wnioskować o emocjach osoby, której aktywność mierzymy. Badacze z Uniwersytetu SWPS zachęcają do sprawdzenia czy maszyna może rozpoznać nastrój człowieka.

Eyetracker – Koło Naukowe Okulografii Uniwersytetu SWPS oraz Eyetracker.pl zapraszają wszystkich entuzjastów gier komputerowych, by spróbowali sterowania grą przy pomocy wzroku zamiast ręcznego kontrolera.

Mózg 3D - Studenci i absolwenci Neurokognitywistyki na Uniwersytecie SWPS, przy współpracy z firmą Skriware, pokarzą trójwymiarowe modele ludzkiego 

mózgu oraz zademonstrują proces drukowania w technice 3D. Przyjdź, zobacz, co się kryje w Twojej głowie!

Interfejs mózg-komputer – Zginanie sztućców siłą woli? Psychokineza? Jeszcze nie, ale wprawianie mięśni w ruch przy pomocy myśli oraz sterowanie komputerem przy pomocy interfejsu mózg-komputer, to już rzeczywistość. Firma Neurodevice zaprezentuje jak najnowsze zdobycze nauki i techniki mogą pomóc osobom niepełnosprawnym i jak mogą być wykorzystywane w procesie rehabilitacji.

Neuroforma – to kolejny przykład jak komputery mogą pomóc w trenowaniu i rehabilitacji mózgu i procesów neurologicznych. Firma Neuroforma.pl zaprezentuje program komputerowy do samodzielnych ćwiczeń ruchowych i poznawczych, tworzony przez ekspertów z dziedziny neurorehabilitacji i neuropsychologii. Program może wspierać rehabilitację pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze czy urazie mózgu.

Ponadto, studenci Neurokognitywistyki z Uniwersytetu SWPS przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych tym kierunkiem studiów. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, którzy na co dzień prowadzą szkolenia i warsztaty dla licealistów z zakresu autoprezentacji, dobrego organizowania czasu, radzenia sobie ze stresem oraz relacji z rówieśnikami.

Jak co roku, dla najmłodszych otwieramy Uniwersytet Synaptyczny. Plasteliny, kolorowanek i mózgowych labiryntów z pewnością nie zabraknie, a mózgowe czapki już czekają. Zapraszamy wszystkie dzieci od 0 do 100 lat!

Program

11.00-12.15 - wykład „Schizofrenia jako choroba mózgu”
prof. dr hab. n. med. Agata Szulc, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

12.30-13.45 - wykład „Seks, narkotyki i neuroprzekaźniki: jak hormony, neuromodulatory i inne substancje wpływają na podejmowanie ryzyka”
dr Szymon Wichary, Uniwersytet SWPS

14.00-16.00 – Interaktywne pokazy m.in. „wykrywacz kłamstw”, gry komputerowe sterowane wzorkiem, drukarka 3d i wiele innych

16.00-17.15 - wykład „Mózgowe podłoże umiejętności matematycznych”
dr Małgorzata Gut, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

17.30 -18.45 – wykład „W poszukiwaniu inteligencji, czyli o mądrości duszy, białka i krzemu”
Tomasz Stawiszyński, TOK FM, dr Paweł Boguszewski, Instytut Biologii Doświadczalnej PAN

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Mózg! we współpracy z Uniwersytetem SWPS.

Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badan... czytaj więcej
Muzykę wykorzystywano w leczeniu różnych stanów chorobowych, dotykających zarówno ciała, jak i psychiki, od zarania ludzkości... czytaj więcej
Klasyczne zastosowanie DBS – choroba Parkinsona Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) jest metodą z obs... czytaj więcej
W celu zapobiegania wielu patologiom wynikającym z siedzącego trybu życia Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczenia... czytaj więcej