Witamina C wpływa na rozwój komórek nerwowych w hipokampie, co przekłada się na funkcjonowanie pamięci.
W eksperymencie duńskich badaczy świnki morskie były hodowane na diecie o umiarkowanym niedoborze witaminy C. Zaobserwowano u nich znaczne deficyty w pamięci przestrzennej oraz o 30% mniej neuronów w hipokampie.
Prof. Jensa Lykkesfeldta (Uniwersytetu w Kopenhadze) – jeden z badaczy, którzy opublikowali wyniki swoich badań w „American Journal of Clinical Nutrition” – uważa, że uzyskane wyniki można ekstrapolować na ludzi.
Świnki morskie, podobnie jak ludzie, nie produkują same witaminy C, muszą ją wchłaniać z pożywienia. U noworodków świnek morskich zaobserwowana podobne patologie neuropsychologiczne, jakie obserwuje się u noworodków ludzkich.
Można więc, zdaniem badaczy, wyciągnąć wniosek, że niedobór witaminy C u kobiet ciężarnych i karmiących może być przyczyną patologii rozwojowych układu nerwowego u ludzkich płodów i noworodków.
Badania w tym zakresie prowadzą do wniosku, że mózg noworodków jest szczególnie wrażliwy na spadek poziomu witaminy C. Zaobserwowano, że największe stężenie tej substancji u noworodków jest właśnie w tkance nerwowej. Ponadto, w razie spadku poziomu witaminy C, na skutek jej braku w diecie, zatrzymywana jest ona w organizmie właśnie w mózgu.
Prof. Jensa Lykkesfeldta uważa, że obserwowane u noworodków zmiany niedorozwojowe oraz późniejsze problemy z nauką mogą wynikać z niedoboru witaminy C w czasie ich prenatalnego i wczesnego rozwoju.
- „ We may thus be witnessing that children get learning disabilities because they have not gotten enough vitamin C in their early life.” - patrz: artykuł Vitamin C Deficiency Impairs Early Brain Development.
Zdaniem badacza można w znaczny sposób zapobiec opisywanym deficytom poznawczym (szczególnie pamięciowym) poprzez monitorowanie poziomu witaminy C u ciężarnych kobiet i reagowanie w wypadku stwierdzenia niedobory, np. w postaci stosowania suplementów diety
|
|
|
|