Czy zwykłe przeziębienie może mieć coś wspólnego z chorobą Alzheimera?
Okazuje się, że tak! Bakterie, wywołujące przeziębienie lub bóle żołądka, mają wpływ na deficyt funkcji poznawczych u cierpiących na chorobę Alzheimera.
Zaobserwowano, że u tych chorych, których męczyło przeziębienie aż podwójnie wzrastał współczynnik deficytu funkcji poznawczych!
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii na Uniwersytecie w Southampton wynika, że bakterie wywołujące zwyczajne przeziębienie, mają bezpośredni wpływ na wzrost ilości białek związanych z reakcjami zapalnymi w mózgu. A właśnie stany zapalne w obrębie mózgu są "głównymi podejrzanymi" w sprawie o odnalezienie przyczyn choroby Alzheimera.
Dr Susanne Sorensen (Alzheimer's Society), która kierowała badaniami, stwierdziła, że:
"Badania te są bardzo ważnym krokiem w kierunku zrozumienia procesów, które zachodzą w czasie początkowego rozwoju choroby Alzheimera"
[Tłum.: Marcin Romanowicz]
W czasie badań zmierzono poziom białek związanych z występowaniem stanów zapalnych (ang. inflammation proteins) oraz deficytów pamięci u 222 osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Około 110 pacjentów w czasie badań "złapało przeziębienie" lub doznało urazów, prowadzących do infekcji. U osób tych odnotowano dwukrotnie większe deficyty pamięci niż u pozostałych pacjentów.
Na podstawie tych wyników badacze postulują, aby służby medyczne z większym wyczuleniem reagowały na "prozaiczne" przeziębienie u pacjentów Alzheimerowskich. U nich bowiem zwyczajne przeziębienie nie jest już "prozaiczne"!
Wyniki badań opublikowano w "Neurology Journal" dzień po doniesieniach o odkryciu genów kodujących białka, które są związane z rozwojem choroby Alzheimera. Jeden z tych genów jest także związany ze zwalczaniem stanów zapalnych. U osób z wadliwą wersją tego genu wzrasta ryzyko infekcji. Odkrycie to wzmacnia wnioski badań z Southampton.
Jak zgodnie konkludują badacze, odkrycie związku pomiędzy stanami zapalnymi a chorobą Alzheimera jest przełomem, który należy wykorzystać kontynuując badani, aby otrzymać jeszcze bardziej specyficzne wyniki.
|
|
|
|