Zobacz moje myśli... na swoim komputerze

Zobacz moje myśli... na swoim komputerze

BCI (ang. brain-computer interfacing - interfejs mózg-komputer) jest to urządzenie oparte na najnowszej technologii, które pozwala na kontaktowanie się dwóch osób przez internet bez użycia klawiatury, mikrofonu czy kamery!

 

Jak to działa?

Urządzenie opiera się na sieci elektrod przymocowanych do głowy użytkownika, które wychwytują sygnały pochodzące z mózgu i przetwarzają je na sygnały, które zostają przełożone na określone komendy.

 Zobacz moje myśli... na swoim komputerze

 

 

 

 

 

 

Naukowcy z University of Southampton opracowali następującą metodę komunikowani się przy pomocy BCI: dwie osoby, oplecione siecią elektrod, podłączone są do komputera, który odczytuje kod zero-jedynkowy. Aby sygnał z elektrod został odczytany przez komputer jako „0” badani musieli sobie wyobrazić, że podnoszą lewe ramię. Aby komputer odczytał „1” badani musieli sobie wyobrazić, że podnoszą prawe ramię. Przesyłane do komputera zera i jedynki układają się w komunikat, który jest przesyłany do komputera odbiorcy wiadomości.

Co dzieje się dalej?

Jak czytamy na portalu www.onet.pl: „Komputer drugiego użytkownika odbiera wiadomość i sygnalizuje jej odebranie zapalając dołączoną do niego lampkę LED. Lampka świeci w dwóch różnych częstotliwościach, w jednej wskazuje na zera, w drugiej na jedynki.

Światło lampki jest zbyt subtelne dla odbiorcy by mógł wychwycić przesyłany sygnał. Przechwytują go elektrody mierzące aktywność rejonu kory mózgowej, odpowiedzialnej za widzenie i przesyłają wiadomość do połączonego z nimi komputera. Na monitorze wyświetla się odpowiedź - prawidłowa seria przesłanych zer i jedynek…”

Według badaczy opisany przepływ informacji jest empirycznym potwierdzeniem, że komunikacja mózg - komputer – mózg jest możliwa do zaistnienia przy możliwościach współczesnej technologii! Dalszy postęp techniki pozwala na przypuszczenie, że w przyszłości komunikacja ta będzie mogła stać się bardziej wyrafinowana.

Metoda BCI jest już obecnie praktycznie wykorzystywana np. przy kontroli komputerów, robotów, sprzętu rehabilitacyjnego i środowisk wirtualnej rzeczywistości. Bardzo istotne z perspektywy medycznej zastosowanie znalazła ta technologia w przypadku żołnierzy Stanów Zjednoczonych, którzy wyposażani są w protezy kończyn kontrolowane myślą!

Jak twierdzi dr Christopher James z Institute of Sound and Vibration Research w University of Southampton:
- ”Nowy sposób może pomóc osobom ze schorzeniami mięśni, można będzie go wykorzystać do komunikacji i pewnie znajdzie zastosowanie w grach komputerowych.”

Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badan... czytaj więcej
Muzykę wykorzystywano w leczeniu różnych stanów chorobowych, dotykających zarówno ciała, jak i psychiki, od zarania ludzkości... czytaj więcej
Klasyczne zastosowanie DBS – choroba Parkinsona Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) jest metodą z obs... czytaj więcej
W celu zapobiegania wielu patologiom wynikającym z siedzącego trybu życia Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczenia... czytaj więcej