Jeśli poszkodowany zostaje szybko ewakuowany z miejsca traumatycznego wydarzenia, obserwuje się łagodnienie objawów [4]. W ciągu kolejnych ośmiu godzin od opuszczenia tego miejsca objawy osłabiają się jeszcze bardziej. Jeśli sytuacja stresowa przedłuża się i nie może być odwrócona z uwagi na jej specyfikę, objawy zaczynają ustępować po około dwóch dobach, a po trzeciej na ogół są minimalnie nasilone [2].
Pomoc ofierze zdarzenia traumatycznego
Pozostawienie poszkodowanego w ostrej reakcji na stres bez fachowej pomocy może doprowadzić do rozwinięcia się zespołu stresu pourazowego. Pierwsza pomoc powinna być rozpoczęta już na miejscu zdarzenia i obejmuje krótkotrwałą interwencję kryzysową [1, 2, 4].
Interwent kryzysowy powinien spróbować nawiązać kontakt z poszkodowanym, wysłuchać go, okazać zrozumienie, akceptację i dokładnie przeanalizować zdarzenie będące przyczyną ostrej reakcji. Należy rozładować napięcie, lęk, pobudzenie i inne negatywnie nasycone reakcje oraz dążyć do wygaszenia objawów i uzyskania równowagi emocjonalnej. Istotne jest również zapobieganie wystąpieniu i zaostrzeniu objawów psychotycznych [2].
Interwencja kryzysowa powinna być krótkotrwała, celowa, dostosowana do nasilenia objawów i odbywać się w pobliżu miejsca zdarzenia. Należy zidentyfikować mocne i słabsze cechy ofiary zdarzenia traumatycznego oraz korzystne i niekorzystne czynniki mogące usprawniać bądź też zakłócać proces odzyskiwania równowagi. Trzeba pomóc poszkodowanemu poznać i zrozumieć następstwa wydarzenia i dążyć do ich przezwyciężenia („przeżycia”) oraz wzmacniać zakres panowania nad sobą. Należy zaproponować taką metodę pomocy, która zostanie przyjęta przez poszkodowanego i omówić dalszy plan działania. Terapeuta powinien być aktywny, elastyczny, a także dyrektywny [1].
Jeśli poszkodowany trafił na oddział ratunkowy, a podejmowane interwencje nie przynoszą poprawy stanu psychicznego, może być potrzebne wdrożenie farmakoterapii m.in. lęku, pobudzenia psycho-ruchowego [1]. Jeśli objawy ostrej reakcji na stres utrzymują się powyżej miesiąca od zdarzenia, wówczas rozpoznanie jest zmieniane na zespół stresu pourazowego [3]. Terapia cały czas powinna być kontynuowana i modyfikowana w zależności od potrzeb [1].
Na podstawie:
1.Petit J.R., Sidorowicz S.K. (red.): Psychiatria ratunkowa, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2007
2. Perlak M. Reakcje stresowe na zdarzenia krytyczne. Na Ratunek 5/2013
3. Grzywa A, Pogranicza psychiatrii. Drogi i bezdroża umysłu. Czelej Lublin 2009
|
|
|
|