Objawy EEE
We wszystkich grupach wiekowych często występują bezobjawowe zakażenia. W przypadku infekcji wirusem wschodniego końskiego zapalenia mózgu początkowo obserwuje się niespecyficzne objawy jak bóle głowy, gorączka, osłabienie, nudności i wymioty – trwające około kilku dni. Po niedługim czasie dołączają się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, obejmujące zaburzenia świadomości: splątanie, senność, stupor, śpiączka z napadami drgawek i sztywność karku, a także objawy porażenia nerwów czaszkowych, porażenia połowiczego i inne objawy ogniskowe.
W przypadku wschodniego EE stwierdza się znaczne przekrwienie mózgu i rozsiane zmiany neurodegeneracyjne. Ciężkie postacie tej infekcji trwają krócej niż jeden dzień, a średnia śmiertelność wynosi około 50%. W postaciach o łagodnym przebiegu choroba może trwać nawet kilka tygodni.
Objawy oponowe
Wenezuelskie i zachodnie końskie zapalenie mózgu cechuje się mniej nasilonymi objawami i mniejszymi patologicznymi zmianami w obrębie mózgu. Charakterystyczny jest nagły, ostry początek z bólem głowy i osłabieniem, po których czasem pojawiają się drgawki, nudności i wymioty. Dolegliwościom towarzyszy gorączka nieznaczna i mniej nasilona sztywność karku. Bóle głowy stopniowo się nasilają, po czym występują zaburzenia świadomości (senność, letarg lub śpiączka). Czasem rozwijają się niedowłady lub porażenia nerwów czaszkowych.
Po zachodnim końskim zapaleniu mózgu często pozostają trwałe ubytki neurologiczne – najczęściej u niemowląt. Śmiertelność w tym typie wynosi około 10%. Postać wenezuelska końskiego zapalenia mózgu cechuje się śmiertelnością poniżej 0,5%.
Diagnostyka i różnicowanie
W celach diagnostycznych wykonywana jest punkcja lędźwiowa i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Zmiany są najbardziej nasilone w przypadku wschodniego końskiego zapalenia mózgu (pleocytoza, początkowo dominują granulocyty kwasochłonne, stwierdzany jest też podwyższony poziom białka). Również w tym typie choroby stwierdza się leukocytozę we krwi. W przypadku wenezuelskiego i zachodniego końskiego zapalenia mózgu cechy te są mniej nasilone.
Ponadto wykonywane są testy serologiczne z zastosowaniem IgM, izolowanie wirusa i diagnostyka obrazowa. Najbardziej czułym okazuje się być rezonans magnetyczny (widoczne zmiany ogniskowe w obrębie jąder podkorowych, wzgórza i pnia mózgu).
Diagnostyka różnicowa powinna obejmować: