Encefalomiopatia mitochondrialna MELAS

Encefalomiopatia mitochondrialna MELAS
Encefalomiopatia mitochondrialna z kwasicą mleczanową i epizodami udaropodobnymi (ang. Mitochondrial Encephalopathy-Lactic Acidosis-Stroke-like Episodes, MELAS) to rzadka choroba uwarunkowana genetycznie obejmująca ośrodkowy układ nerwowy i mięśnie. Jej rozpowszechnienie w populacji jeszcze nie zostało określone. Jest spowodowana przez mutacje w mitochondrialnym DNA (znajdującym się w mitochondriach komórkowych), rzadziej jądrowym, które doprowadzają do zaburzeń przebiegu fosforylacji oksydacyjnej.
 
Skutkiem mutacji w DNA mitochondrialnym są choroby, które obejmują układy narządów o wysokim zapotrzebowaniu energetycznym, jak nerwowy i mięśnie. Dziedziczenie takiej mutacji odbywa się w linii żeńskiej, czyli matczynej. W procesie dziedziczenia dziecko otrzymuje od matki dwie kopie mitochondrialnego materiału genetycznego, natomiast pochodzące od ojca ulegają zniszczeniu w procesie podziałów zarodka.
 
Objawy MELAS
 
Pierwsze objawy encefalomiopatii mitochondrialnej z kwasicą mleczanową i epizodami udaropodobnymi mogą pojawić się w dzieciństwie – od 2. do 15. roku życia (wcześniej okres bezobjawowy). Dochodzi wówczas do uszkodzenia mózgu (encefalopatia) i mięśni (miopatia), które mogą ulegać progresji w miarę upływu czasu. Nasilenie objawów i ich różnorodność są zmienne. Ponadto objawy nie są jednoznaczne, co utrudnia postawienie diagnozy.
 
Do objawów wskazujących na MELAS zaliczamy stany udaropodobne, zlokalizowane w gałce bladej, innych jądrach podstawy i istocie białej mózgu. Towarzyszą im niedowłady połowicze oraz niedowidzenie połowicze lub ślepota korowa. Z rozwijającą się encefalopatią występują napady padaczkowe i pogłębiająca się demencja. Występują także nawracające bóle głowy podobne do migreny.
Ponadto stwierdza się kwasicę mleczanową (za czym przemawiają m.in. nawracające wymioty i szybki oddech) i podwyższenie poziomu kwasu mlekowego w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz miopatię z postrzępionymi włóknami czerwonymi w tkance mięśniowej (miopatia skutkuje osłabieniem siły mięśni, męczliwością i nietolerancją wysiłku fizycznego).
Do pozostałych objawów MELAS zaliczamy cukrzycę typu II, niedoczynność przytarczyc, ciężkie zaparcia, neuropatię czuciową typu aksonalnego, głuchotę korową, niski wzrost, rzadziej kardio- i nefropatie.
 
Stan chorych ulega pogorszeniu w sytuacjach nasilających deficyty energetyczne, takich jak: gorączka, intensywne ćwiczenia, przeciążenie rehabilitacją. Po ich ustąpieniu, stan chorego powinien się stopniowo poprawić. Zaostrzenie MELAS może być także indukowane poprzez kwas walproinowy – będący popularnym lekiem w farmakoterapii padaczki, dlatego też odradza się jego stosowanie.
 
Diagnostyka MELAS
W celach diagnostycznych należy przeprowadzić wywiad i badanie fizykalne. Chory powinien zostać skierowany do neurologa. Oprócz tego zlecane są badania obrazowe głowy, np. rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Pobierane są do badania próbki mięśni (biopsje) oraz płyn mózgowo-rdzeniowy (punkcja lędźwiowa). Zaleca się konsultację u kardiologa, okulisty i laryngologa. Uzupełnieniem diagnozy jest wykonanie badań genetycznych. W badaniach pośmiertnych stwierdza się zmiany martwicze w mózgu spowodowane udarami.

Należy wspomnieć, że w każdym przypadku udaru mózgu u osób poniżej 40. roku życia warto wziąć pod uwagę encefalomiopatię mitochondrialną z kwasicą mleczanową i epizodami udaropodobnymi.
 
Możliwości leczenia
 
Na dzień dzisiejszy choroba pozostaje niewyleczalna, ale możliwe jest prowadzenie leczenia objawowego. Stosowana jest indywidualnie dobrana rehabilitacja ruchowa, a także terapie z wykorzystaniem:

·       koenzymu Q,
·       idebenonu,
·       monohydratu kreatyny i argininy,
·       L-karnityna,
·       wysokie dawki przeciwutleniaczy.

W razie wystąpienia napadu padaczkowego stosowane są klasyczne leki, z wyjątkiem kwasu walproinowego. Ponadto należy zapobiegać czynnikom wpływającym na pogorszenie się stanu chorego.
Niestety MELAS ma ciężki przebieg, a rokowanie nie jest pomyślne. Doprowadza do trwałej niepełnosprawności. Do zgonu może dojść w wyniku udarów.
 
Na podstawie:
1.    Barbara Błaszczyk, Remigiusz Czernecki, Zespół MELAS – prezentacja przypadku. Studia Medyczne Akademii Świętokrzyskiej. Tom 6. Kielce 2007
2.     Orphanet Dostęp z dn. 30.08.15
3.     NORD Dostęp z dn. 30.08.15
 

Co to za choroba? Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, w której dochodzi do postępujących zaburzeń pamięci o... czytaj więcej
  Depresja nazywana bywa chorobą XXI wieku. W dużej mierze jest to stwierdzenie prawdziwe, gdyż to właśnie depresja plasuje s... czytaj więcej
Pod koniec 2011 roku miała miejsce premiera pierwszego sezonu brytyjskiego serialu “Black Mirror”, mało znanego wówczas twórc... czytaj więcej
Żyjemy w świecie, który staje się coraz bardziej otwarty i przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju ograniczeniami – t... czytaj więcej