Zaburzenia chodu

Zaburzenia chodu
Choroby układu nerwowego można rozpoznać po najróżniejszych objawach. Przykładowo bywają to trudności w połykaniu, mówieniu, rozpoznawaniu przedmiotów czy osób, a niekiedy również zaburzenia poruszania się, w tym zaburzenia chodu. Dotychczas opisano ich bardzo dużo i przyporządkowano określonym chorobom.
 
Chód koszący
 
Zwany też hemiparetycznym lub połowiczo-niedowładny, występuje w niedowładach (porażeniach) połowy ciała o różnej etiologii np. stan po udarze mózgu [1]. Chory ma zgiętą kończynę górną w stawie łokciowym, a dolną kończynę wyprostowaną. Przemieszczając się, niewładną stroną ciała wykonuje ruchy podobne do koszenia siana za pomocą kosy.
 
Chód kaczkowaty
 
Jest to rodzaj chodu polegający na charakterystycznym stąpaniu z chwianiem się na boki – podobny do sposobu poruszania się kaczki. Zaburzenie to obserwuje się zwłaszcza u pacjentów z dystrofią mięśniową np. obręczy miedniczej lub też z wrodzonym zwichnięciem bioder i osteomalacją („rozmiękanie kości”) [1, 2].
 
Chód koguci
 
Określany też jako chód koński, brodzący, „steppage”. Występuje w przypadku porażenia nerwów strzałkowych. Polega na wysokim unoszeniu kończyn dolnych. Często towarzyszy temu opadanie stóp. Pacjent stara się „nie zaczepiać” stopami o podłogę [1].
 
Chód marynarski
 
Nazywany chodem móżdżkowym, jest obserwowany w uszkodzeniach móżdżku [2]. Chory porusza się niestabilnie, na szerokiej postawie (szeroko rozstawione kończyny dolne), chwieje się, Mylnie może być odebrany jako osoba po upojeniu alkoholowym [1].
 
Chód parkinsonowski
 
Zaburzenie chodu charakterystyczne dla choroby Parkinsona i zespołów parkinsonowskich. Pacjent przybiera pochyloną postawę, nie obserwuje się balansowania kończynami górnymi [2]. Wykonuje powolne, drobne, szurające kroki. Często doświadcza przymrożenia ruchu i nie jest w stanie wykonać pierwszego kroku z miejsca [1] (musi najpierw zrobić krok w tył lub uzyskać pomoc od opiekuna). Występuje duże ryzyko upadku (do przodu, do tyłu, na boki) [1, 2].
 
Chód nożycowy
 
Charakterystyczny dla mózgowego porażenia dziecięcego. Obserwuje się wówczas krzyżowanie kończyn podczas próby stawiania kroków [1].
 
Chód paraparetyczny
 
Może występować jako postać wiotka i spastyczna. Chód wiotki obserwuje się w niedowładach kończyn dolnych. Jest powolny, występuje „załamywanie” kończyn i upadki. Chód spastyczny polega na sztywnym stawianiu kończyn, szuraniu stopami o podłoże. Pacjent sprawia wrażenie jakby spętanego [1].
 
Chód pląsawiczy
 
Określany jako choreatyczny, występuje m.in. w pląsawicy Huntingtona. Podczas chodu dołączają się ruchy kończyn i tułowia niezależne od woli pacjenta, w tym grymasy twarzy i ruchy taneczne [1, 2].
 
Chód ataktyczny
 
Jest wyrazem uszkodzenia tylnych sznurów rdzenia kręgowego i móżdżku. Obserwuje się wtedy chód niepewny, nierówne kroki, nadmierne zginanie kończyn w stawach kolanowych, mocne uderzenia stopami o podłoże oraz stałą kontrolę chodu przez chorego, który ciągle „patrzy pod nogi” [1].
 
Chód histeryczny
 
Cechuje się groteskowym, teatralnym zachowaniem przy próbach stawiania kroków. Pacjent „demonstruje” niemożność chodzenia, przy tym także dziwacznie wygina ciało [1].
 
Oprócz wspomnianych wyżej zaburzeń chodu, opisuje się także: chód utykający (jako objaw urazu kończyny, bólu lub jej skrócenia), depresyjny (charakterystyczny dla pacjentów zmagających się z depresją – powolny, z pochyloną głową) i starczy (podobny do chodu w depresji, z drobnymi krokami, sztywny, niepewny).
 
Na podstawie:
1. Prusiński A. Neurologia praktyczna. PZWL. Warszawa 2011
2.Rowland L. P., Pedley T. A. (red wyd. pol. Kwieciński H., Kamińska A. M.) Neurologia Merritta. Tom 3. Elsevier Urban&Partner. Wrocław 2014
 
Co to za choroba? Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, w której dochodzi do postępujących zaburzeń pamięci o... czytaj więcej
  Depresja nazywana bywa chorobą XXI wieku. W dużej mierze jest to stwierdzenie prawdziwe, gdyż to właśnie depresja plasuje s... czytaj więcej
Pod koniec 2011 roku miała miejsce premiera pierwszego sezonu brytyjskiego serialu “Black Mirror”, mało znanego wówczas twórc... czytaj więcej
Żyjemy w świecie, który staje się coraz bardziej otwarty i przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju ograniczeniami – t... czytaj więcej