Pacjent po urazie głowy i z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu powinien być zbadany przez lekarza i skonsultowany przez neurologa. Wykonywane są także podstawowe badania krwi (łącznie z toksykologicznymi) i obrazowe głowy [1].
Zbierając wywiad należy uzyskać informację, czy po urazie wystąpiła utrata przytomności i obserwuje się niepamięć. Jeśli nie doszło do utraty przytomności – nie można stwierdzić klasycznego wstrząśnienia mózgu. Jeśli pacjent trafił pod opiekę lekarską będąc nieprzytomnym, wówczas jest oceniany według skali Glasgow, co obiektywnie pozwala stwierdzić stan nieprzytomności (chory uzyskuje poniżej 8 punktów w tej skali). Informacja uzyskana od przytomnego już pacjenta jest oceną subiektywną (pacjent różnie może interpretować stan nieprzytomności). Należy też potwierdzić uraz głowy lub też upadek z wysokości na pośladki (uraz pośredni). W badaniach obrazowych głowy można stwierdzić, czy wstrząśnienie mózgu jest niepowikłane (brak cech patologii) [1].
Poszkodowany ze wstrząśnieniem mózgu powinien być obserwowany przez 48 godzin w szpitalu. Należy monitorować przynajmniej co 1 godzinę i dokumentować: stan świadomości, wielkość źrenic, ciśnienie tętnicze, tętno, częstość oddechów i temperaturę [1]. Jeśli chory doznał urazu głowy, powinien być także monitorowany pod kątem dalszych powikłań np. krwawienia śródczaszkowe, ponowna utrata przytomności, zatrzymanie oddechu, napady drgawkowe.
Zalecane jest leczenie spoczynkowe, a także postępowanie objawowe m.in. podawanie leków przeciwbólowych i przeciwwymiotnych. Po kilku dniach pacjenci mogą powrócić do swoich codziennych aktywności, a później do pracy.
Należy wiedzieć, że u niektórych chorych może wystąpić subiektywny zespół pourazowy, zwany cerebrastenią pourazową, nerwicą pourazową lub pourazową dystonią wegetatywną. Pacjent wówczas zgłasza utrzymywanie się bólów głowy, nudności, osłabienie sprawności intelektualnej pod postacią problemów z pamięcią i koncentracją, a także zaburzenia snu i objawy depresji. Podobne objawy mogą zgłaszać osoby, które po urazie głowy nie wykazywały oznak wstrząśnienia mózgu. Zespół ten podobnie jak patofizjologia wstrząśnienia mózgu również jest problemem dyskusyjnym [1]
Opracowano na podstawie:
1. Hampel R. Wstrząśnienie mózgu – problemy kliniczne i orzecznicze . Orzecznictwo Lekarskie 2010, 7(2): 127-133
2. Głowacki J, Marek Z. Urazy czaszki i mózgu rozpoznawanie i opiniowanie. Krakowskie Wyd Med Kraków 2000: 47- 57.
3. Bloch-Bogusławska E, Wolska E. Rozbieżności pomiędzy kliniczną i sądowo-lekarską oceną wstrząśnienia mózgu na podstawie materiału własnego Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej AM w Bydgoszczy. Archiwum Medycyny Sądowej i Kryminologii 2004, 2.
|
|
|
|