W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę dystonię o wczesnym początku, dystonię-parkinsonizm o nagłym początku typu 3, 10 i 16 oraz łagodną dystonią kończyn.
Jeżeli znana jest mutacja, która spowodowała chorobę, istnieje szansa wykonania inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. W razie konieczności mogą zostać wykonane: amniopunkcja genetyczna i biopsja kosmówki.
Możliwości leczenia
Dystonia-parkinsonizm o nagłym początku na chwilę obecną jest niewyleczalna, ale można w pewnym stopniu łagodzić jej objawy i zapobiegać zaostrzeniom poprzez unikanie czynników wywołujących atak.
Leczenie musi być indywidualnie dostosowane do pacjenta. Rzadko stwierdza się zadowalającą poprawę stanu podczas leczenia lewodopą, karbidopą i antagonistami dopaminy. Głęboka stymulacja mózgu też nie przynosi wielu korzyści. Bywa zupełnie nieskuteczna.
Zaburzenia psychiczne i drgawki są leczone standardowo. W zaostrzeniach dystonii-parkinsonizmu zaleca się terapię wysokimi dawkami benzodiazepin.
Duże znaczenie i skutecznośc w poprawie stanu chorego oraz jakości jego życia, ma rehabilitacja ruchowa (dobrana do aktualnych możliwości pacjenta), fizykoterapia i relaksacja. W przypadku rozwinięcia się wad w kończynach spwoodowanych dystoniami, warto skonsultować pacjenta z doświadczonym fizjoterapeutą i ortopedą. Pacjenta nie można przeciążać ćwiczeniami fizycznymi.
Na podstawie:
|
|
|
|