Simwastatyna (struktura cząsteczkowa obok) to lek z grupy statyn, które we współczesnej farmakologii stosuje się powszechnie do obniżania poziomu cholesterolu we krwi.
Naukowcy z Rush University oraz University of Nebrasca przeprowadzili eksperyment na myszach, w którym odkryli nowe zastosowanie wyżej wymienionego leku.
U gryzoni, za pomocną neurotoksyn, wywołano objawy analogiczne jak przy przebiegu choroby Parkinsona. Okazało się, że na bardzo wczesnym etapie choroby toksyny atakują istotę czarną kory mózgowej. Udało się ustalić, że istotne ze względu na skalę zniszczeń w korze są dwa czynniki:
aktywacja białka p21Ras
aktywacja czynnika jądrowego kappa-beta.
Aktywność obu tych czynników przekłada się na nasilenie procesu zapalnego w korze i obumieranie neuronów istoty czarnej.
Jednakże podanie myszom simwastatyny znacznie osłabiało aktywność białka p21ras, jądrowego czynnika kappa beta (NF-kappa-beta) oraz białek wywołujących w mózgu procesy zapalne! W efekcie uzyskano poprawę motoryki zwierząt. Zauważano jeszcze, że inny lek z grupy statyn – prawastyna także opóźniał proces chorobowy, choć w mniejszym stopniu.
Wyniki eksperymentu zostały przedstawione na łamach Journal of Neurosciences. Badacze mają nadzieję na fazę kliniczną badań z wykorzystaniem statyn na pacjentach.
Więcej informacji – patrz artykuł pt. Statins Protect Against Parkinson's Progression in Mice
|
|
|
|