4 listopada 2017 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się druga już edycja konferencji Brainstorm organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Neuropsychologii i Psychofizjologii, również po raz drugi nasz portal był partnerem medialnym tego wydarzenia.
Bardzo popularnym na tegorocznej konferencji tematem okazała się percepcja ciała. Mogliśmy więc usłyszeć referaty na temat iluzji sztucznej ręki, attenuacji sensorycznej, dezintegracji poczucia siebie. Dużo uwagi studenci poświęcili również zagadnieniom związanym z komunikacją – zarówno aspektom neurofizjologicznym intencji komunikacyjnych, jak i teorii umysłu na różnych etapach życia człowieka oraz relacji mózg-komputer.
Podobnie jak w ubiegłym roku, poza wystąpieniami studentów mogliśmy usłyszeć wykłady świetnych polskich badaczy, pasjonatów neuronauki.
Panel ekspercki otworzył dr Łukasz Okruszek z Polskiej Akademii Nauk, który opowiedział o mózgu społecznym w schizofrenii. Świetnie poprowadzony, interaktywny wykład rozbudził ciekawość intelektualną zebranej publiczności. Wystąpienie dr. inż. Tomasza Wolaka na temat mapowania kory ruchowej i czuciowej dzięki erudycji doktora wywołało ciekawą i owocną dyskusję na temat nowych technologii pobudzania kory mózgowej. Następnie słuchacze mieli okazję wysłuchać wystąpienia dr Mateusza Hohola, który opowiedział o tym „Jak nasze mózgi stają się matematyczne”. Bardzo interesujący wykład badacza z Uniwersytetu Jagiellońskiego był również wspaniałym wprowadzeniem do referatu dr Marty Sobańskiej, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, która przedstawiła wyniki swoich prac na temat lęku przed matematyką u dzieci z perspektywy neuronauki. Rezultaty tych ciekawych (także z punktu widzenia pedagogiki) badań spowodowały niemałe poruszenie wśród publiczności. Panel ekspercki we wspaniałym stylu zamknęła bardzo interesującym wystąpieniem dr Bibianna Bałaj z toruńskiego UMK, która opowiedziała o interakcji wzrokowej między osobami z niepełnosprawnością ruchową a komputerem.
Możemy Państwa zapewnić, że konferencja Brainstorm 2.0 okazała się dużym sukcesem środowiska neuropsychologicznego. Różnorodne, bardzo aktualne tematy badawcze przyciągnęły wielu słuchaczy i wzbogaciły ich wiedzę. Z przyjemnością wybierzemy się na kolejną edycję tego wydarzenia.
|
|
|
|