Wścieklizna

Wścieklizna
Wścieklizna (ang. rabies) to infekcja wirusowa przenoszona przez zwierzęta, którą może zarazić się także człowiek. Jest spowodowana wirusem RNA z rodziny Rhabdoviridae [1].  Do zainfekowania dochodzi zwykle poprzez ugryzienie przez chore zwierzę. Drogą nerwów obwodowych wirus wędruje do ośrodkowego układu nerwowego i tam się namnaża doprowadzając do stanu chorobowego. Na szczęście w krajach rozwiniętych zachorowania na wściekliznę i zgony z tego powodu są sporadyczne. Na świecie szacuje się, że do zgonów spowodowanych wścieklizną dochodzi u około 60 tysięcy pacjentów [2].
 
O wirusie wścieklizny
 
Okres wylęgania choroby wynosi około 10 dni do 2 lat, co zależy od miejsca wprowadzenia wirusa do organizmu oraz dawki zakażającej. Należy wiedzieć, że wirus wścieklizny nie występuje w kale, krwi i moczu. Jest stwierdzany w płynie mózgowo-rdzeniowym zwierząt, a  w krańcowym stadium choroby również w ślinie. Może też znajdować się w skórze. Do zakażenia dochodzi przez pogryzienie przez chore zwierzę lub tez zanieczyszczenie śliną zwierzęcia rany otwartej, błon śluzowych i oczu.

Wirus wścieklizny ginie w wysokiej temperaturze i pod wpływem działania większości środków dezynfekujących. Jest odporny na zamrażanie. W zwłokach może przeżyć nawet do kilku tygodni [3].
 
Objawy wścieklizny u zwierząt
 
Źródłem zakażenia są dzikie drapieżne zwierzęta (lisy, kuny), nietoperze, piżmaki, szczury, wiewiórki, koty, psy, jeże i np. bydło pogryzione przez zainfekowane zwierzęta. Nie chorują na wściekliznę ptaki, ryby i gady [3]. Do objawów wścieklizny u zwierząt zaliczamy:

 • podwyższenie temperatury ciała,
 • zmiana zachowania zwierzęcia (łagodne i spokojne stają się pobudzone i agresywne; żywiołowe stają się ospałe; agresywne – łagodnieją),
 • dzikie zwierzęta stają się bardziej ufne, nie są bojaźliwe wobec człowieka,
 • rozdrażnienie, niepokój, ataki pobudzenia, szału, brak koordynacji wzrokowo-ruchowej,
 • porażenie mięśni odpowiadających za połykanie, ślinotok,
 • zaburzenia świadomości, otępienie, napady drgawkowe, śpiączka, śmierć [3].
 
Objawy wścieklizny u ludzi i diagnostyka
 
Jeśli rana zostanie zanieczyszczona śliną chorego zwierzęcia i rozwinie się choroba, u ludzi będziemy obserwować:
 • objawy zapalenia mózgu lub porażenia kończyn,
 • gorączkę, ból głowy, rozdrażnienie, nerwowość, niepokój,
 • pieczenie lub świąd w okolicy pogryzienia,
 • objawy pobudzenia układu współczulnego (ślinienie, łzawienie, rozszerzenie źrenic, wzmożona potliwość),
 • ból podczas połykania, ślinotok z powodu wstrzymywania połykania, brak apetytu i wodowstręt z nimi związany,
 • zaburzenia oddychania spowodowane kurczami mięśni oddechowych, aerofobia,
 • mogą wystąpić drgawki, porażenia mięśni oddechowych, apatia, senność i śpiączka,
 • wystąpienie objawów wścieklizny u człowieka kończy się śmiercią (jedynie kilka przypadków na całym świecie skończyło się pomyślnie dla pacjenta) [3, 4].
 
Postawienie diagnozy jest niezwykle trudne, gdyż objawy wścieklizny nie są aż tak dla niej typowe. W Polsce bardzo rzadko lekarz ma szanse widzieć takiego pacjenta. W diagnostyce mogą okazać się przydatne badania laboratoryjne i rezonans magnetyczny głowy. W przypadku badań laboratoryjnych trzeba się liczyć z różną ich czułością, a ich wynik zależy od etapu choroby i stopnia wydzielania wirusa. Wykrycie antygenu wirusa (metodą immunofluorescencji bezpośredniej w bioptatach skóry karku na wysokości linii włosów), przeciwciał neutralizujących, izolacja kwasu nukleinowego wirusa i/lub izolacja samego wirusa przesądzają o rozpoznaniu [4]. Należy jednak wiedzieć, że żaden z powyższych testów w diagnostyce przyżyciowej wścieklizny nie jest w 100% pewny i skuteczny, dlatego też należy wykonać ich kilka jednocześnie. Końcowego, pewnego rozpoznania można dokonać dopiero po śmierci (badanie próbek tkanki mózgowej) [4, 5].
 
Pierwsza pomoc i leczenie
 
W razie ugryzienia przez podejrzane zwierzę nie należy powstrzymywać krwawienia, ale pozwolić na swobodny wyciek krwi z rany. Nie zaleca się „wspomagania” wycieku krwi poprzez ugniatanie okolic rany. Następnie ranę trzeba umyć wodą z mydłem, zdezynfekować np. Octenisept i zabezpieczyć opatrunkiem. Niezwłocznie należy udać się do lekarza. Chirurgiczne zamknięcie rany odraczane jest na tak długo jak to możliwe [4].
Zwierzę, które pokąsało człowieka podlega 15 dniowej obserwacji przez lekarza weterynarii [3]. Jeśli obserwacja wykaże, że zwierzę jest zainfekowane, wówczas podejmowana jest decyzja o jego uśpieniu. Przykładowo psy, które przeżyły ten okres raczej nie są zakażone, gdyż w ich przypadku wirus wścieklizny trafia do ślinianek na około 10-12 dni przed zgonem [1].
 
Szczepienie przeciw wściekliźnie
 
Lekarz określa ryzyko związane z wystąpieniem infekcji i podejmuje decyzje od dalszych krokach prewencyjnych, jak szczepienie i podanie surowicy (uodpornienie czynno-bierne). Szczepienie podaje się poprzez zastrzyk domięśniowy w 0, 3, 7, 14, 30 dobach od ugryzienia. Surowicę przeciw wirusowi wścieklizny (immunoglobuliny RIG) podaje się równocześnie ze szczepionką, jeśli doszło do rozległych pogryzień m.in. głowy, karku, klatki piersiowej i rąk. Pacjent z podejrzeniem wścieklizny może okazać się wysoce zakaźny, dlatego też personel wykonujący przy nim procedury medyczne i pielęgnacyjne powinien zachować wszelkie środki ochrony osobistej.
Jeśli osoba pogryziona już wcześniej przechodziła cykl szczepień, wystarczy podać dawki przypominające szczepienia w 0 i 3 dobie od ugryzienia (bez podawania surowicy ) [4, 5].
Obowiązkiem lekarza jest zgłoszenie przypadku wścieklizny do lokalnej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Zaleca się, aby szczepienia profilaktyczne przeciw wściekliźnie przechodzili lekarze weterynarii, strażnicy leśni, pracownicy laboratoriów zwierzęcych oraz chiropterolodzy i speleolodzy, a także osoby wybierające się w rejony endemicznego występowania choroby (np. Afryka, Azja) [1, 3].
 
Przez prewencję wścieklizny należy też rozumieć redukcję ryzyka ugryzień przez zwierzęta, bądź też oślinienia uszkodzonej skóry przez nie. Nie wolno głaskać, ani dokarmiać bezpańskich zwierząt domowych, a tym bardziej zwierząt dzikich (również egzotycznych podczas podróży i wycieczek do ogrodów zoologicznych), jak również eksponować swoich zranień na ich ślinę (np. mit na temat polizania rany przez psa przyspiesza jej zagojenie). Właściciele psów powinni je szczepić każdego roku [3, 4, 5].
 
Opracowano na podstawie:
 1. Wojskowy Instytut Medyczny. Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej. Wścieklizna. Dostęp z dn. 27.04.2016
 2. WHO. Rabies Fact Sheets. Dostęp z dn 27.04.2016
 3. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi
 4. Sadkowska-Todys M. Wścieklizna — aktualne problemy epidemiologiczne. Polski Przegląd Neurologiczny 2006, tom 2, 1, 37–42
 5. Liberski P. P. et all. Wścieklizna © Aktualn Neurol 2007, 7 (2), p. 119-121  
 
Co to za choroba? Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, w której dochodzi do postępujących zaburzeń pamięci o... czytaj więcej
  Depresja nazywana bywa chorobą XXI wieku. W dużej mierze jest to stwierdzenie prawdziwe, gdyż to właśnie depresja plasuje s... czytaj więcej
Pod koniec 2011 roku miała miejsce premiera pierwszego sezonu brytyjskiego serialu “Black Mirror”, mało znanego wówczas twórc... czytaj więcej
Żyjemy w świecie, który staje się coraz bardziej otwarty i przystosowany do potrzeb osób z różnego rodzaju ograniczeniami – t... czytaj więcej