Wiek szczurów a podejmowanie ryzykownych decyzji

Wiek szczurów a podejmowanie ryzykownych decyzji
Dotychczasowe badania wskazują, że na strategie podejmowania decyzji u szczurów wpływają, na wiele sposobów, różnorodne czynniki. W ostatnio opublikowanym artykule naukowcy z Uniwersytetu Arizony podjęli próbę wyjaśnienia tego, jak wiek gryzoni wpływa na ich strategie podejmowania decyzji.
 
Istotne rezultaty przyniosło badanie za pomocą dość skomplikowanej procedury, której głównym założeniem było umieszczenie szczurów w boksie z dwoma dźwigniami, z których jedna dawała małą, ale pewną nagrodę, a druga większą, ale niepewną. Co ważne - stopniem tej pewności manipulowano.
 
Sami badacze podsumowują swoje wyniki w kilku punktach: starsze szczury mają tendencję do wybierania bezpieczniejszej opcji i wolniej dostosowują swoje zachowanie do zmieniających się warunków. Poza tym młode szczury stosują albo strategię podobną do starszych, czyli niejako ważenia ryzyka nieotrzymania większej nagrody, albo wybierają działanie w stylu „idź na całość” i większą nagrodę niezależnie od prawdopodobieństwa otrzymania jej.
 
Również interesujące jest podsumowanie w artykule wyników dotyczących neuronalnych korelatów niechęci do ryzyka i podejmowania decyzji opartych na prawdopodobieństwie. Wyróżnia się w tych procesach kilka struktur, między innymi korę okołooczodołową, przedlimbiczną i jądra półleżącego. Zaś eksperymenty z neuroprzekaźnikami wskazują na znaczącą rolę dopaminy w podejmowaniu ryzykowanych decyzji – na przykład antagonisty receptorów D1 i D2 oraz agonisty receptorów D3 zmniejszają tendencję do wybierania większej, ale niepewnej nagrody.
 
Tak jak zawsze – nie należy zbyt szybko wychylać się z uogólnianiem wyników na gryzoniach na ludzi, ale otrzymane wyniki badań są na tyle ciekawe, że na pewno będą eksplorowane w coraz szerszych kontekstach.
 
 
Opisywany artykuł: Samson, R. D., Venkatesh, A., Lester, A. W., Weinstein, A. T., Lipa, P., & Barnes, C. A. (2015). Age differences in strategy selection and risk preference during risk-based decision making. Behavioral neuroscience, 129(2), 138.
 
Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badan... czytaj więcej
Muzykę wykorzystywano w leczeniu różnych stanów chorobowych, dotykających zarówno ciała, jak i psychiki, od zarania ludzkości... czytaj więcej
Klasyczne zastosowanie DBS – choroba Parkinsona Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) jest metodą z obs... czytaj więcej
W celu zapobiegania wielu patologiom wynikającym z siedzącego trybu życia Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczenia... czytaj więcej