Wyniki eksperymentu Ramachandrana i współpracowników (2005) wykazały, że u osób doświadczających synestezji widok znaków graficznych wywoływał większe pobudzenie obszarów kory odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji o kolorze niż w grupie kontrolnej. Okazało się również, że mózgi synestetów, którzy dobrze wypadli w zadaniach, polegających na rozpoznawaniu i nazywaniu figur geometrycznych (w warunkach z dystraktorami i bez) generowały intensywną odpowiedź obszarów kory V1, V2, V3 i hV4. Skróty V1-4 to nic innego jak symbole oznaczające różne obszary kory wzrokowej. V1 (pierwszorzędowa kora wzrokowa) to region mózgu, w którym powstają reprezentacje obrazów wytwarzanych na siatkówce. Wokół niej znajduje się wtórna kora wzrokowa (V2). Dalsze regiony zajmuje kora V3 odpowiedzialna za rozpoznawanie kształtów i charakterystycznych dla nich ruchów oraz V4, która zajmuje się postrzeganiem barw i ich analizowaniem; jest ona niewrażliwa na ruch, a czuła na wykrywanie kontrastów. Na podstawie tego badania można również sądzić, że synesteci mają bardziej rozwiniętą uwagę niż osoby, które synestezji nie doświadczają. Chodzi przede wszystkim o łatwość, z którą są w stanie wyłapywać i identyfikować różne figury bez względu na ilość dystraktorów. Zatem u synestetów w tym przypadku nie zdaje egzaminu tzw. crowding effect, który u nie-synestetów wiąże się ze spadkiem uwagi wynikającym z nagromadzeniem różnych obiektów w polu widzenia. W zadaniach tego typu uwaga synestetów nie skupia się jedynie na kształcie figury, a także na jej charakterystycznym kolorze. Jednak badania w tym kierunku wciąż wymagają pogłębienia.
Synestezja a autyzm
Synestezja już sama w sobie budzi wiele kontrowersji i stanowi niesamowicie ciekawe zagadnienie. Jeszcze bardziej interesujące wydaje się poszukiwanie związków między częstotliwością występowania tego zjawiska a różnymi schorzeniami czy zaburzeniami.
Tematem, który wciąż wymaga zgłębienia, jest pojawianie się synestezji wśród osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
Według wyników jednego z badań (Baron-Cohen, Johnson, Asher, Wheelwright, Fisher, Gregersen i Alisson, 2013) synestezja występuje u osób z autyzmem częściej niż w populacji ogólnej. Wśród uczestników aż 18,9% dorosłych z autyzmem doświadczało synestezji, podczas gdy osób zdrowych wykazujących tę "zdolność" było tylko 7,2%. To badanie stanowi dobrą bazę do prowadzenia kolejnych eksperymentów i zbierania informacji na temat związku między autyzmem a synestezją; być może istnieje jakiś (neuro)anatomiczny czynnik, który łączy oba zjawiska.
Ponadto spekuluje się, że synestezja pozytywnie koreluje z nieprzeciętnymi zdolnościami sawantów. Ma to być związane nie tylko ze specyficznym postrzeganiem i kojarzeniem bodźców, ale także z ewentualnymi korzyściami, które synestezja niesie dla procesów uwagi i innych funkcji poznawczych.
Anna Szymczak
Literatura:
Ramchandran, V., Hubbard, E., Armen, C., Boynton, G. (2005). Individual differences among grapheme-colour synesthets: Brain-behaviour correlations. Neuron, 45(6), 975-85.
Ramchandran, V., Hubbard, E. (2005). Neurocognitive mechanism of synesthesia. Neuron, 48(3), 509-520.
Ramchandran, V., Hubbard, E. (2001). Psychophysical investigations into the neural basis of synaesthesia. Proceedings. Biological sciences, 268, 979-83.
Grossenbacher, P., Lovelace, C. (2001). Mechanism of synesthesia: cognitive and psychological constraints. Trends in cognitive neurosciences, 5(1), 36-41.
Baron-Cohen, S., Johnson, D., Asher, J., Wheelwright, S., Fisher, S., Gregersen, P., Allison, C. (2013). Is synaesthesia more common in autism?. Molecural Autism, 4(40).
|
|
|
|