Diagnostyka
Rozpoznanie porażenia Bella lekarz stawia po zebraniu wywiadu (pojawianie się objawów, czynniki poprzedzające ich wystąpienie, choroby współistniejące) i badaniu fizykalnym funkcji nerwu twarzowego. Aby ustalić lub wykluczyć inne przyczyny porażenia, wykonywane są badania krwi oraz badania obrazowe głowy jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Porażenie Bella różnicujemy z boreliozą i półpaścem. Porażenie nerwu twarzowego tego rodzaju nie pojawia się w wyniku udaru mózgu czy przemijających, krótkotrwałych epizodach niedokrwienia mózgu (przemijających ataków niedokrwiennych, ang.
TIA, transient ischemic attack). W stanach tych niedowład mięśni twarzy ma zupełnie inny mechanizm. Jednak powinno się je wziąć pod uwagę podczas diagnostyki różnicowej zaburzenia [1, 2].
Przemijające ataki niedokrwienne
Udary mózgu
Możliwości leczenia
Najskuteczniejsze w leczeniu porażenia Bella okazują się być leki sterydowe, jak prednizon. Im wcześniej zostaną wdrożone, tym lepsze rokowanie. Leki przeciwwirusowe w porównaniu ze sterydami nie są aż tak skuteczne.
Bardzo ważna jest także rehabilitacja, dzięki której można uzyskać poprawę w zakresie ruchów twarzy i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Jeśli występują trudności z domykaniem powieki, zaleca się stosowanie maści ochronnych do oka lub sztucznych łez. Niekiedy może być konieczne zeszycie powiek przez chirurga [1]. Uzupełniająco można próbować akupunktury, ale jej skuteczność nie została potwierdzona badaniami naukowymi [2]. Wykonywanie dekompresji chirurgicznych bywa kontrowersyjne i obarczone ryzykiem wystąpienia utraty słuchu. Rokowanie w porażeniu Bella na ogół jest dobre. Objawy u większości pacjentów ustępują do około trzech tygodni, nawet bez podejmowania leczenia [3].
Czasem jednak dochodzi do nieprawidłowej regeneracji nerwu twarzowego. Najczęściej skutkuje to pojawieniem się mimowolnego łzawienia po chorej stronie twarzy (tzw. krokodyle łzy) lub „mrugającą żuchwą”, czyli obecnością współruchów mięśni twarzy podczas żucia (powieka oka po zajętej stronie twarzy zamyka się podczas otwierania ust) [1].
Warto wiedzieć, że nieco częściej porażenie Bella może wystąpić u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Prognozy na ogół są porównywalne z pozostałymi grupami pacjentów. Proponowane leczenie jest objawowe, w tym ochrona oka. Należy też dokładnie monitorować przebieg ciąży i stan kobiety, gdyż stwierdzano u nich większą zapadalność na nadciśnienie i stan przdrzucawkowy [2].
Na podstawie: