W Nature Cell Biology ukazał się dziś - 7 czerwca - artykuł dotyczący przekazania i rozprzestrzeniania szkodliwych splątek białek tau w mózgu myszy transgenicznych. Naukowcy ze Szwajcarii, Niemiec i Wielkiej Brytanii wspólnie ogłosili wyniki badań nad wszczepianiem wycinków tkanki mózgowej transgenicznych myszy przejawiających zmutowane (P301S) ludzkie tau myszom transgenicznym przejawiającym "dzikie" tau powoduje gromadzenie ludzkiego tau we włókna i rozprzestrzenianie się patologii z miejsca wszczepu na sąsiadujące obszary mózgu.
Same białka tau występują praktycznie wyłącznie w komórkach nerwowych i są białkami związanymi z mikrotubulami, współodpowiedzialnymi za ich stabilną strukturę. Od nich zależy też odległość między mikrotubulami, warunkująca z kolei średnicę aksonu. Co ma do tego fosforylacja? Otóż jest to proces wykorzystywany przez komórkę m.in. do regulacji mitozy. Zależy od niego także powinowactwo białka tau do mikrotubul. Zaburzenie tych procesów może skutkować nowotworami, w przypadku białka tau hiperfosforylacja skutkuje tworzeniem splątków neurofibrylarnych.
Tauopatię (grupa chorób, spowodowanych nieprawidłowościami, związanego z mikrotubulami białka tau, m.in. Alzheimer) obserwuje się najpierw w korze śródwęchowej, powiązanej funkcjonalnie z hipokampem. Później rozprzestrzenia się na hipokampa i stopniowo korę mózgową. Zaburzenia poznawcze charakterystyczne dla choroby Alzheimera zaczynają być widoczne, gdy w hipokampie obserwuje się znaczne ilości splątków neurofibrylarnych oraz złogi β-amyloidu (Aβ) w postaci blaszek amyloidowych w korze mózgowej chorych.
|
|
|
|