18 marca odbył się coroczny Dzień Mózgu – dwunasta edycja wydarzenia skierowanego do studentów, naukowców i praktyków, jak i do szerszej publiczności niezwiązanej z psychologią i neuronaukami. Organizatorami Dnia Mózgu są członkowie i członkinie Fundacji Mózg! we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Podczas tegorocznej edycji można było wysłuchać wykładów o szerokim zakresie tematycznym – od schizofrenii jako choroby mózgu poprzez rolę neuroprzekaźników i hormonów w podejmowaniu ryzyka aż po neuronalne podłoże zdolności matematycznych i inteligencję. Wykłady wygłaszane podczas Dnia Mózgu są obrazowane interesującymi przykładami, tematyka przedstawiona jest w przystępny sposób, tak aby osoby, które neuronauką dopiero zaczynają się interesować mogły zrozumieć budowę mózgu i jego funkcjonowanie.
Wydarzenie rozpoczął wykład prof. dr hab. n. med. Agaty Szulc z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, która opowiedziała o schizofrenii jako o chorobie mózgu. W swoim wystąpieniu pani profesor poruszała tematykę negatywnych wyobrażeń i stereotypów dotyczących osób cierpiących na schizofrenię, statystyk związanych z występowaniem tej choroby, a także różnic międzypłciowych w symptomach. Ponadto nacisk został położony na teorie tłumaczące podłoże choroby – zmiany w mózgu, głównie związane ze zmianą objętości mózgu i komór bocznych, teorię dopaminową, neurorozwojową oraz neurodegeneracyjną. Postawione zostało pytanie, czy używanie substancji psychoaktywnych przez osoby ze schizofrenią i szerzej, z innymi zaburzeniami psychicznymi, jest skutkiem ich choroby czy przyczyną – w wielu przypadkach nie jest to jasne. Co więcej przyjmowanie leków w leczeniu schizofrenii jest tematem, o który pytają sami pacjenci i do którego mają wątpliwości. Obawiają się wpływu leczenia farmakologicznego na zmiany w mózgu, mimo że udowodniono działanie neuroprotekcyjne leków przeciwpsychotycznych, spowolnienie procesów neurodegeneracyjnych, a nowa generacja leków ma zdecydowanie mniej negatywnych skutków. Wykład pani profesor był wystąpieniem, które rozwiewało wiele wątpliwości co do tego, jak naprawdę wyglądają symptomy i przebieg choroby w schizofrenii oraz jakie są możliwości jej leczenia.
Poza wykładami podczas wydarzenia można było zwiedzić miejsce, gdzie znajdowały się interaktywne pokazy – między innymi stoisko z programem Neuroforma służącym domowej neurorehabilitacji przy użyciu najnowszych technologii przeznaczonej w szczególności dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, po przebytym udarze czy urazie mózgu, który po wyjściu ze szpitala i w okresie kiedy nie mają zapewnionej rehabilitacji w ośrodku mogą ćwiczyć w domu i wspierać tym sposobem proces poprawy funkcjonowania poznawczego.
Wydarzenie organizowane przez Fundację Mózg! jest bezsprzecznie istotnym w staraniach wielu naukowców i praktyków do podniesienia świadomości ludzi w obszarze dbania o zdrowie w kontekście funkcjonowania układu nerwowego, a także tego, że choroba psychiczna nie wygląda tak, jak ją często przedstawiają filmy lub media oraz jaki szeroki jest wachlarz możliwości w obszarze neuronauki i jak może to być wykorzystane dla dobra ludzi zdrowych, jak i tych, którzy zmagają się z chorobą bądź są po wypadkach.
|
|
|
|