Przedmiotem niniejszego opracowania będzie charakterystyka najnowszych leków przeciwpadaczkowych znajdujących się obecnie w fazie badań klinicznych. Krótki przegląd tych leków zaprezentowany został w artykule źródłowym: Antiepileptic drugs in development pipeline: A recent update (Leki przeciwpadaczkowe w trakcie badań: najnowsze doniesienia).
Padaczka to najczęstsze schorzenie neurologiczne. Dotyka ona około 70 milionów ludzi na całym świecie, znacznie pogarszając jakość ich życia oraz istotnie zwiększając ryzyko nagłej śmierci. Choroba wiąże się również z aspektem ekonomicznym wynikającym z ograniczonej możliwości zatrudniania osób na nią cierpiących. Wskaźnik zachorowalności jest najwyższy wśród dzieci oraz dorosłych powyżej 65 roku życia.
Z definicji padaczka to zespół objawów somatycznych, wegetatywnych i psychicznych, który może występować na podłożu różnych zmian morfologicznych i metabolicznych w mózgu. Z kolei napad padaczkowy to przejściowe zaburzenie czynności mózgu będące wyrazem gwałtownego i nadmiernego wyładowania komórki w wyniku depolaryzacji błony komórkowej. Do objawów napadu drgawkowego dochodzi wówczas, gdy nieprawidłowe wyładowanie rozprzestrzenia się z punktu, w którym powstało, na dalsze rejony mózgu. Takiemu rozprzestrzenianiu się patologicznych wyładowań sprzyjają zaburzenia w aktywności neuroprzekaźników hamujących tę aktywność, do których należy między innymi kwas gamma – aminomasłowy. W konsekwencji neuroprzekaźniki pobudzające aktywność elektryczną mózgu, w tym kwas glutaminowy oraz kwas asparaginowy pozostają bez efektywnej (fizjologicznej) supresji (Jędrzejczak, 2014).
Pomimo dostępności pewnej liczby leków przeciwpadaczkowych jedna trzecia pacjentów wciąż zmaga się z nasilonymi objawami. Należą oni do tzw. grupy lekoopornej, niewykazującej wrażliwości na dostępne farmaceutyki. Istnieje zatem pilna potrzeba opracowania nowych i udoskonalenia istniejących leków celem zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa ich stosowania.
Poniżej przedstawiono charakterystykę wybranych leków znajdujących się obecnie w pierwszej, drugiej i trzeciej fazie badań klinicznych.
W fazie 1 działanie leku jako funkcja dawki ustalane jest na niewielkiej liczbie (20 - 100) zdrowych ochotników. Celem jest znalezienie maksymalnej tolerowanej dawki (Katzung, 2012). Spośród leków przedstawionych w artykule (będącym punktem wyjścia dla niniejszego opracowania) w fazie pierwszej badań klinicznych znajduje się bumetanid. Jest to inhibitor kotransportera Na - K - Cl, którego potencjalne zastosowanie dotyczy pacjentów z padaczką płata skroniowego. U tych chorych lek powodował znaczącą redukcję liczby patologicznych wyładowań w mózgu.
W fazie 2 lek badany jest u pacjentów z chorobą docelową w celu określenia jego skuteczności oraz dawek, które należy zastosować w następnych badaniach. Pacjenci (100 – 200 osób) są poddawani szczegółowej obserwacji. W tej fazie badań klinicznych wskaźnik niepowodzeń jest najwyższy i zaledwie 25% leków innowacyjnych przechodzi do fazy 3. (Katzung, 2012).
Do leków fazy drugiej należą między innymi: selurampanel, naluzotan, belnacasan i kwas dokozaheksaenowy.
W fazie 3 badań klinicznych skuteczność i bezpieczeństwo leku jest oceniane w oparciu o znacznie większą liczbę przebadanych pacjentów (zazwyczaj dotyczy to tysięcy osób) z daną chorobą. Jeśli lek uzyska dopuszczenie do sprzedaży, rozpoczyna się faza 4 (Katzung, 2012). Leki znajdujące się obecnie w fazie trzeciej to kanabidiol, octan eslikarbazepiny, retygabina, pregabalina, ewerolimus, perampanel, okskarbazepina, seletracetam i briwaracetam.
Około 30% pacjentów jest opornych na dostępne na rynku leki. Chorzy ci skazani są na politerapię, która wiąże się z wieloma interakcjami lekowymi i znaczną liczbą poważnych działań niepożądanych. Koniecznością jest zatem opracowanie nowych i modyfikacja istniejących już leków przeciwpadaczkowych w celu niesienia ulgi chorym. Padaczka wciąż stanowi wyzwanie terapeutyczne, a prowadzone obecnie badania zmierzają do syntezy leków efektywnych, dobrze tolerowanych i poprawiających jakość życia pacjentów. W związku z tym zasadne jest zgłębianie mechanizmów leżących u podstaw padaczki oraz udoskonalanie modeli zwierzęcych, aby jak najdokładniej naśladowały procesy zachodzące w ludzkim organizmie.
Bibliografia
Holford, N. H. G. (2012). Farmakokinetyka i farmakodynamika: racjonalne dawkowanie i czas działania leku. W: B. G. Katzung, S. B. Masters, A. J. Trevor (red.) Farmakologia ogólna i kliniczna (39 - 54). Lublin: Wydawnictwo Czelej
Jędrzejczak, J. (2014). Padaczka. W: W. Kozubski, P. Liberski (red.) Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny. Tom 2 (663 - 681). Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Katzung, B. G. (2012). Wytwarzanie leków i regulacje prawne dotyczące leków. W: B. G. Katzung, S. B. Masters, A. J. Trevor (red.) Farmakologia ogólna i kliniczna (75 - 84). Lublin: Wydawnictwo Czelej
Kaur, H., Kumar, B., Medhi, B. (2016). Antiepileptic drugs in development pipeline: A recent update. eNeurologicalSci 4, 42 - 51.
Mutschler, E., Geisslinger, G., Kroemer, H. K., Ruth, P., Schäfer - Korting, M. (2013). Farmakologia i toksykologia. Podręcznik. Wrocław: MedPharm Polska
|
|
|
|