U większości pacjentów z dystoniami, przyczyny zaburzenia pozostają nieznane. Pojawienie się dystonii jest najprawdopodobniej związane z nieprawidłowościami w obrębie połączeń jąder podkorowych, a także zmianami anatomicznymi w mózgu (np. guzy, urazy, krwotoki, czy też niedokrwienia). Dystonia miewa również tło genetyczne, zwłaszcza gdy występuje w wieku dziecięcym (np. dystonia-parkinsonizm o nagłym początku).
Objawy dystonii
Są zmienne w zależności od postaci dystonii. Wczesne objawy obejmują:
W zależności od zajętych części ciała, wyróżnia się dystonie:
Na chwilę obecną nie ma jednego, pewnego testu potwierdzającego lub wykluczającego dystonię. Jeśli choroba ma łagodny przebieg, może nawet nie zostać rozpoznana. Niezależnie od rodzaju dystonii, w diagnostyce zaleca się wykonanie badań neuroobrazowych, jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa. Ponadto warto wykonać elektroencefalogram. Każdy pacjent choruje inaczej, co jest przyczyną dużych trudności diagnostycznych. Pacjent powinien znajdować się pod opieką neurologa, a w razie dystonii np. obejmującej oko lub krtań, odpowiednio: okulisty i laryngologa.
Leczenie dystonii
Zaburzenie na chwilę obecną jest niewyleczalne. Proponowane są jednak różne metody leczenia objawowego. Poleca się wstrzyknięcia toksyny botulinowej, farmakoterapię (leki antycholinergiczne, GABAergiczne, dopaminergiczne), głęboką stymulację mózgu, a także operacje neurochirurgiczne mające na celu przerwanie szlaków odpowiedzialnych za dystonie na różnych poziomach układu nerwowego. Pomocna jest także psychoterapia, fizjoterapia, terapia logopedyczna oraz relaksacja i nauka radzenia sobie ze stresem.
Na podstawie:
|
|
|
|