Różnorodne badania przeprowadzone w latach 1977 – 2014 wykazały, że choroba może upośledzać (osłabiać), zdolność do percepcji ruchu na różnych poziomach – od niskopoziomowej czułości na kontrast (ang. contrast sensitivity), po wysokopoziomowe odbieranie zdefiniowanych ruchowo obiektów, takich jak figury płaskie i sferyczne. W badaniach pominięto jednak jeden z aspektów ruchowej percepcji, jaką jest odbieranie ruchu ludzkiego ciała czy też ruchu natury biologicznej w ogóle. Autorzy tekstu wzięli pod uwagę wpływ postrzegania zjawisk ruchowych na inne dziedziny życia, takie jak: osobowość, tożsamość, komunikację interpersonalną czy też stany emocjonalne. Wskazali, że zaburzenia percepcji mogą wynikać z silnego związku między wykonywaniem ruchu a jego postrzeganiem (ang. „perception-action coupling”) oraz z faktu, że system motoryczny pośredniczy w odbiorze działań przez ich symulację. W analizie nie pominięto aktywności brzusznej kory przedruchowej, a co za tym idzie uczestnictwa neuronów lustrzanych odgrywających istotną rolę w dostrzeganiu, przewidywaniu i wykonywaniu ruchu.
W odniesieniu do choroby Parkinsona przywołano wpływ percepcji ruchu w innych zaburzeniach takich jak: zespół Aspergera, porażenie poprzeczne (paraplegia; występujące np. w przypadku przerwania ciągłości rdzenia kręgowego) i porażenie podłużne (hemiplegia; występujące np. w skutek udaru) – które to związane są z osłabieniem zdolności do postrzegania ruchu biologicznego, co doprowadziło do wniosków, że osobiste upośledzenie do wykonywania danego repertuaru ruchów może wpłynąć zasadniczo na ich odbiór. Wspomniane wcześniej, niskopoziomowe postrzeganie kontrastu (powszechne u osób cierpiących na chorobę Parkinsona), może sprawić, że charakterystyczne sygnały związane z wykonywaniem ruchu będą odbierane jako mniej wydatne, a co za tym idzie pomijane w procesach uwagowych. (Nęcka, Orzechowski, Szymura, 2013) Z kolei za deficyty w odbiorze ruchu może być odpowiedzialna osłabiona czułość na postrzeganie ruchów zgodnych.
W artykule wzięto także pod uwagę możliwe przyczyny zaburzeń percepcji, które były niezwiązane z własnymi upośledzeniami ruchowymi. Pogorszenie odbioru wrażeń ruchowych może wynikać ze zmian zachodzących w tylno-grzbietowej części bruzdy skroniowej, która jest regionem odpowiedzialnym za związek ruchu z jego percepcją. Podejrzenia te wynikły z danych, potwierdzających spadek aktywności funkcjonalnej w tym regionie w przypadku odbierania gestów u osób cierpiących na chorobę Parkinsona.
2. Określenie korelatów percepcji ruchów biologicznych u osób cierpiących na chorobę Parkinsona. Spodziewano się, że badani obarczeni zaburzeniami ruchowymi wykażą trudności w dostrzeganiu ruchów, których sami nie wykonują – niezależnie od ruchów zgodnych i postrzegania kontrastu
.
Badanych początkowo sprawdzono pod kątem występowania demencji starczej, która to dyskwalifikowała badanych jako uczestników. Utworzono w ten sposób dwie grupy: osób cierpiących na chorobę Parkinsona i zdrowych. Obie z grup sprawdzono pod kątem zaburzeń neurologicznych innych niż choroba Parkinsona oraz przetestowano kwestionariuszami „Geriatryczna Skala Oceny Depresji” i „Skala Depresji Becka” w celu wyeliminowania zmiennych zakłócających, mogących wpłynąć na wyniki badania.
Badanie podzielono na cztery części:
Ocenę percepcji ruchu biologicznego rozdzielono na trzy części. Ogólne wyniki ukazywały zmniejszoną wrażliwość na ruch biologiczny u osób chorujących w stosunku do zdrowych uczestników badania, w szczególności uwydatniało się to w próbach, w których użyto maski. Istotnym jednak faktem było, iż percepcja była niezależna od typu wyświetlanego chodu – przy użyciu maski obie grupy wykazywały większą wrażliwość na chód człowieka cierpiącego na chorobę Parkinsona. Ważnym czynnikiem była prędkość poruszania się symulacji – niezależnie od szybkości ruchu wrażliwość była wyższa u osób zdrowych. Jednak wszyscy uczestnicy badania dostrzegali najlepiej bodziec o najwyższej prędkości niż pozostałe, zaś najgorzej ten o najmniejszej prędkości.
W badaniu percepcji ruchu niebiologicznego obie grupy badanych wykazały taką samą wrażliwość na ruch traktora bez użycia maski, zaś dopiero nałożenie jej wykazało osłabienie zdolności postrzegania ruchu obiektu w grupie badawczej.
Mimo zmniejszonej prędkości poruszania się osób cierpiących na chorobę Parkinsona nie wykazano żadnego związku między wzorcami poruszania się, a wynikami uzyskanymi w badaniu percepcji ruchu biologicznego. Zmienne w prędkości ruchu oraz długości stawianych kroków, a także ich częstotliwość nie różniły się zasadniczo między grupami.
Dodatkowe analizy wskazały, że zarówno czułość kontrastu, jak i wrażliwość na ruchy zgodne nie mają związku z osłabioną zdolnością do postrzegania ruchu biologicznego w grupie badawczej.
Dyskusja i wnioski
Druga hipoteza zakładała, że chorzy będą wykazywali niższą wrażliwość na ruch biologiczny będący poza repertuarem ich własnych ruchów. Tutaj cel nie został wypełniony, gdyż – co było zaskakujące dla badaczy – różnice w postrzeganiu ruchu zdrowej, jak i chorej osoby były nikłe. Odrzuciło to hipotezę o udziale parowania percepcji i działania. Badacze podejrzewali, że jedną z przyczyn mógł być brak aktywacji neuronów lustrzanych u badanych, związany z generowaniem punktów świetlnych ruchu (ang. point light walkers) symulującego chód osoby cierpiącej na chorobę Parkinsona z pomocą zdrowego aktora, nie zaś osoby istotnie chorej na nią. Rozpatrywali także możliwość niedokładnego maskowania chodu osoby chorej, gdyż w obu grupach wykazano większą wrażliwość w przypadku tej symulacji.
Badania dowiodły także, że zaburzenie postrzegania ruchu biologicznego nie ma związku z czułością kontrastu – a przynajmniej w przypadku użycia danego testu – zasugerowano, że w przypadku użycia narzędzia o większej czułości mogliby otrzymać inne wyniki. Wykazano także, że postrzeganie ruchów zgodnych również nie ma związku z percepcją ruchu biologicznego u osób obarczonych chorobą Parkinsona.
Badanie wskazało, że choroba Parkinsona osłabia zarówno zdolność do dostrzegania ruchu biologicznego, jak i ruchu obiektów nie-biologicznych (w tym przypadku jednak, znacząco słabiej). Za źródło tych zaburzeń uznano zmiany w obszarze grzbietowej części bruzdy skroniowej i w środkowo-bocznej korze skroniowej, odrzucając przy tym wpływ parowania percepcji i działania oraz percepcji niskopoziomowej. Wnioski wskazują na możliwość wystąpienia trudności w komunikacji i życiu społecznym jednostek dotkniętych chorobą Parkinsona.
Nęcka, E., Orzechowski, J. Szymura, B (2013) Psychologia Poznawcza. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa: 2013
Sveinbjornsdottir S. (2016). The clinical symptoms of Parkinson’s disease. Journal of Neurochemistry doi:10.1111/jnc.13691
|
|
|
|