Skórzane neurony!

Skórzane neurony!

Komórki tkanki łącznej udało się u myszy przekształcić w neurony!
Fibroblasty (na zdjęciu obok) to komórki tkanki łącznej, wywodzące się z mezodermy. Textus connectivus, czyli tkanka łączna zbudowana jest z różnego typu komórek, które wypełniają przestrzenie pomiędzy innymi tkankami substancją międzykomórkową. Substancja ta morfologicznie stanowi tzw. włókna i istotę podstawową.

Tkanka łączna ma za zadanie:

  • spajać różne typy innych tkanek,
  • zapewniać podporę narządom wewnętrznym,
  • ochraniać wrażliwe części organizmu.

Jak podaje New Scientist zespół Thomasa Vierbuchen’a ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii przekształcił mysie fibroblasty, pobrane ze skóry na ogonie zwierzęcia, w aktywne neurony! Dokonali tego przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii, polegającej na wprowadzeniu do jąder fibroblastu mieszaniny trzech genów, które w ciągu kilku dni przekształciły komórki tkanki łącznej w neurony. Nowo otrzymane neurony były w pełni aktywne, co oznacza, że były zdolne do wytarzania synaps.

Osiągniecie zespołu z Kalifornii jest krokiem milowym w technice tworzenia "sztucznych" neuronów. W przeszłości udało się uzyskać bowiem neurony tylko w procesie pośrednim: najpierw z fibroblastów tworzono tzw. indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), które następnie przekształcono w neurony. Był to jednak proces powolny, kosztowny i... zawodny. Z iPS bowiem mogły powstawać tzw. potworniaki - nowotwory będące zbitką komórek różnego rodzaju (np. jelita, płuc, skóry, mięśni itp.).

"We actively and directly induced one cell type to become a completely different cell type."
- stwierdza Marius Wernig z zespołu stanfordskiego.

Innowacyjność zastosowanej technologii polegała na tym, że zamiast stymulować geny, których aktywność przekształcaSkórzane neurony! dojrzałego fibroblasta w komórkę macierzystą (iPS), poszukano genów, które odpowiadają za przekształcenie komórki wprost w neuron! Poszukiwania zakończyły się sukcesem - określono, że spośród 19 sprawdzonych genów potrzebne są trzy: Ascl1, Brn2 i Myt1l, aby nastąpiła metamorfoza.

Badanie jest przełomowe dla tej gałęzi nauronauk, w której trwają poszukiwania technologii produkcji neuronów dla człowieka z jego własnych komórek (co minimalizuje odrzucenie komórkowego przeszczepu). Opracowanie takiej technologii byłoby przełomem w leczeniu chorób, w których dochodzi do degeneracji neuronów, np. choroby Alzheimera lub choroby Parkinsona.

Obecnie badacze - zaskoczeni, jak sami przyznają, aktywnością wyprodukowanych neuronów - szukają sposobu na ich implementację do mózgu żywych myszy.

"The implications of the results of this work are enormous both for the neuroscience community as well as for the medical field" - oceniał przełomowość kalifornijskich badań Massimo Hilliard, badacz z Queensland Brain Institute w Brisbane (Australia).
Tekst źródłowy: Brain cells created directly from skin cells

Trzy rodzaje uśmiechu Uśmiech rozpoznają ludzie ze wszystkich kultur. Mogłoby się wydawać, że jest on znakiem na tyle uniwers... czytaj więcej
Wielu z nas wizyta u dentysty nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Mimo że obecnie powszechnie stosuje się środki znieczulające,... czytaj więcej
W największym uproszczeniu plastyczność mózgu można zdefiniować jako zmianę liczby połączeń synaptycznych mózgu, ale także ic... czytaj więcej
6 lutego 2017 roku na stronie Uniwersytetu Warszawskiego znalazła się informacja: „Dzięki terapii opracowanej przez dr Katarz... czytaj więcej