Skórzane neurony!

Skórzane neurony!

Komórki tkanki łącznej udało się u myszy przekształcić w neurony!
Fibroblasty (na zdjęciu obok) to komórki tkanki łącznej, wywodzące się z mezodermy. Textus connectivus, czyli tkanka łączna zbudowana jest z różnego typu komórek, które wypełniają przestrzenie pomiędzy innymi tkankami substancją międzykomórkową. Substancja ta morfologicznie stanowi tzw. włókna i istotę podstawową.

Tkanka łączna ma za zadanie:

  • spajać różne typy innych tkanek,
  • zapewniać podporę narządom wewnętrznym,
  • ochraniać wrażliwe części organizmu.

Jak podaje New Scientist zespół Thomasa Vierbuchen’a ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii przekształcił mysie fibroblasty, pobrane ze skóry na ogonie zwierzęcia, w aktywne neurony! Dokonali tego przy wykorzystaniu innowacyjnej technologii, polegającej na wprowadzeniu do jąder fibroblastu mieszaniny trzech genów, które w ciągu kilku dni przekształciły komórki tkanki łącznej w neurony. Nowo otrzymane neurony były w pełni aktywne, co oznacza, że były zdolne do wytarzania synaps.

Osiągniecie zespołu z Kalifornii jest krokiem milowym w technice tworzenia "sztucznych" neuronów. W przeszłości udało się uzyskać bowiem neurony tylko w procesie pośrednim: najpierw z fibroblastów tworzono tzw. indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), które następnie przekształcono w neurony. Był to jednak proces powolny, kosztowny i... zawodny. Z iPS bowiem mogły powstawać tzw. potworniaki - nowotwory będące zbitką komórek różnego rodzaju (np. jelita, płuc, skóry, mięśni itp.).

"We actively and directly induced one cell type to become a completely different cell type."
- stwierdza Marius Wernig z zespołu stanfordskiego.

Innowacyjność zastosowanej technologii polegała na tym, że zamiast stymulować geny, których aktywność przekształcaSkórzane neurony! dojrzałego fibroblasta w komórkę macierzystą (iPS), poszukano genów, które odpowiadają za przekształcenie komórki wprost w neuron! Poszukiwania zakończyły się sukcesem - określono, że spośród 19 sprawdzonych genów potrzebne są trzy: Ascl1, Brn2 i Myt1l, aby nastąpiła metamorfoza.

Badanie jest przełomowe dla tej gałęzi nauronauk, w której trwają poszukiwania technologii produkcji neuronów dla człowieka z jego własnych komórek (co minimalizuje odrzucenie komórkowego przeszczepu). Opracowanie takiej technologii byłoby przełomem w leczeniu chorób, w których dochodzi do degeneracji neuronów, np. choroby Alzheimera lub choroby Parkinsona.

Obecnie badacze - zaskoczeni, jak sami przyznają, aktywnością wyprodukowanych neuronów - szukają sposobu na ich implementację do mózgu żywych myszy.

"The implications of the results of this work are enormous both for the neuroscience community as well as for the medical field" - oceniał przełomowość kalifornijskich badań Massimo Hilliard, badacz z Queensland Brain Institute w Brisbane (Australia).
Tekst źródłowy: Brain cells created directly from skin cells

Trochę kontekstu Początki współczesnej neuropsychologii są ściśle związane z badaniem języka, który pozostaje nie tylko jedną... czytaj więcej
Jak mówi porzekadło – sport to zdrowie. Prawdopodobnie znacie to uczucie, gdy po wysiłku fizycznym mimo zmęczenia czujecie si... czytaj więcej
Nie lubimy się mylić. Nie lubimy też, gdy ktoś, choć nawet życzliwie, wytyka nam nasze błędy. Chyba najbardziej jednak nie lu... czytaj więcej
Zaburzenia ze spektrum autyzmu (autism spectrum disorder - ASD) są najczęściej występującymi zaburzeniami neurorozwojowymi wi... czytaj więcej