Priony (ang. prion, od proteinaceous infectious particie) są to powszechnie występujące w organizmach żywych białka inferencyjne, które dopiero po zmianie swojej konformacji (czyli układu przestrzennego cząsteczki, który może się zmienić bez zrywania połączeń chemicznych) stają się białkami infekcyjnie aktywnymi. Mają one specyficzną właściwość polegającą na tym, że po wniknięciu do mózgu przekształcają inne białka na swoje podobieństwo, doprowadzając do nieodwracalnych zmian w tkance nerwowej. Taki mechanizm działa m.in. w przebiegu choroby Creutzfeldta-Jakoba i choroby kuru.
Jak podaje portal www.charaktery.eu, na tegorocznym zjeździe Society for Neuroscience jeden z najsłynniejszych żyjących neurobiologów, prof. Eric Kandel, postawił hipotezę, że:
”w naszym mózgu występują naturalne priony, które odgrywają istotną rolę w procesach tworzenia się śladu pamięciowego. Ich funkcją jest szybkie tworzenie skupisk białek wokół tych miejsc w neuronach, gdzie zostaną utworzone nowe połączenia między neuronami”.
Prof. Kandel przedstawił czystą hipotezę. W celu jej falsyfikacji nie przeprowadzono żadnych badań, więc pole empiryczne jest do zagospodarowania :)
|
|
|
|