Błędnik (łac. labyrinthus) to część ucha wewnętrznego, odpowiedzialna za zmysł słuchu i równowagi.
Zespół doktora Jorge Serradora z Harvard Medical School w USA, współpracujący także z NASA, przekonuje na łamach "BMC Neuroscience", że błędnik jest też odpowiedzialny za regulację przepływu krwi w mózgu.
Do wniosku takiego prowadzą wyniki eksperymentu, w którym 24 badanych poddawano testowi dla astronautów - przywiązywano ich do odchylanego w różnych kierunkach krzesełka oraz przeprowadzano ćwiczenia w gigantycznej wirówce. W ten sposób można było oddziaływać na poszczególne części narządu równowagi i śledzić związane z tym zmiany przepływu krwi.
Jak czytamy na portalu www.charaktery.eu:
"Okazało się, że narząd równowagi w sposób niezależny od ciśnienia tętniczego krwi reguluje przepływ krwi przez mózg. Zdaniem naukowców, połączenie dwóch funkcji w jednym narządzie powstało prawdopodobnie, aby zapewnić odpowiedni dopływ krwi do mózgu w pozycji stojącej. Być może odkrycie pozwoli pomóc osobom cierpiącym z powodu omdleń i zawrotów głowy. Te dolegliwości mogą mieć związek z zaburzeniami w uchu środkowym".
Oto anatomia narządu słuchu - nasz "bohater" zbudowany jest ze ślimaka (ang. cochlea) oraz trzech kanałów półkolistych (ang. semi circular canals) :
|
|
|
|