Trening poznawczy a popularne gry komputerowe

Trening poznawczy a popularne gry komputerowe

Sprawny umysł to podstawowe narzędzie w funkcjonowaniu człowieka. Ćwiczymy nie tylko fizycznie, ale coraz częściej także mózg, dzięki specjalnie zaprojektowanym treningom, których celem jest poprawa sprawności wybranych funkcji poznawczych. Wydolność intelektualna stała się obecnie niemal synonimem sukcesu.

Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że pozytywny wpływ na nasze funkcje poznawcze mają nie tylko zestawy specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń, ale także popularne gry komputerowe, które mogą poprawiać sprawność naszej uwagi, czasu reakcji czy pamięci. Czy gry, które zazwyczaj utożsamia się jedynie raczej z popularną i mniej wartościową formą rozrywki, rzeczywiście mogą mieć pozytywny wpływ na nasz mózg?

Liczne badania sugerują, że poprawa funkcji poznawczych występuje nie tylko po wykonaniu klasycznych ćwiczeń, ale także w wyniku grania w popularne gry. Ich wpływ na nasz mózg jest różny, w zależności od tego, które procesy dana gra silniej stymuluje. Okazuje się, że popularne „strzelanki” wpływają głównie na efektywniejszą dystrybucję zasobów uwagi, głównie w zakresie pola widzenia, a dobrze znany „Mario” usprawnia procesy nawigacji przestrzennej. Badania pokazują, że gracze w porównaniu do osób, które nie poświęcają czasu na tego typu rozrywki mają między innymi znacznie szybszy czas reakcji. Tę zależność potwierdzają także badania neuroobrazowe, które wyraźnie wskazują na większą spójność wiązek włókien i gęstsze upakowanie aksonów w okolicy wzgórza, a także tylnej kory zakrętu obręczy.

Co ciekawe, badania sugerują również, że nietypowy trening komputerowy może być znacznie skuteczniejszy od klasycznych ćwiczeń poznawczych. Dlaczego? Według naukowców duże znaczenie ma multisensoryczna stymulacja, która raczej nie występuje podczas tradycyjnego treningu ukierunkowanego na konkretną funkcję. Złożoność percepcyjna świata, w której rozgrywa się gra wymaga od nas koordynacji wielu procesów poznawczych, co może skutkować poprawą nie tylko określonych umiejętności, ale także niespecyficznym transferem, który oznacza przenoszenie usprawnionych funkcji na usprawnienie innych zdolności. Ponadto istotną rolę z pewnością pełni motywacja, która w obliczu ciekawszych i bardziej atrakcyjnych ćwiczeń w postaci gier może być znacznie wyższa. Gry online mogą powodować chęć rywalizacji z innymi, a każdy z jej poziomów jest zazwyczaj dopasowany do aktualnego poziomu wykonania osoby. Stwierdzono także, że w wyniku grania, nawet po krótkim czasie poświęconym tej rozrywce, pojawiają się charakterystyczne zmiany w obrębie hipokampa.

Stajemy w obliczu pytania, czy gry i inne ćwiczenia funkcji poznawczych za pomocą nowoczesnych multimediów mogą być powszechnie wykorzystywane nie tylko w obliczu koniecznej rehabilitacji utraconych lub osłabionych funkcji, ale także jako metoda na przeciwdziałanie procesom starzenia się mózgu.

Bibliografia:

  • Brzezicka, A., Kossut, M., Kowalczyk, N. (2014). Zmiany neuroplastyczne w wyniku intensywnych treningów poznawczych: porównanie tradycyjnego podejścia i metod wykorzystujących gry komputerowe. Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 9, 3-4, 104-111.

 

Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badan... czytaj więcej
Muzykę wykorzystywano w leczeniu różnych stanów chorobowych, dotykających zarówno ciała, jak i psychiki, od zarania ludzkości... czytaj więcej
Klasyczne zastosowanie DBS – choroba Parkinsona Głęboka stymulacja mózgu (ang. deep brain stimulation, DBS) jest metodą z obs... czytaj więcej
W celu zapobiegania wielu patologiom wynikającym z siedzącego trybu życia Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ćwiczenia... czytaj więcej