Trening poznawczy a popularne gry komputerowe

Trening poznawczy a popularne gry komputerowe

Sprawny umysł to podstawowe narzędzie w funkcjonowaniu człowieka. Ćwiczymy nie tylko fizycznie, ale coraz częściej także mózg, dzięki specjalnie zaprojektowanym treningom, których celem jest poprawa sprawności wybranych funkcji poznawczych. Wydolność intelektualna stała się obecnie niemal synonimem sukcesu.

Przeprowadzone do tej pory badania sugerują, że pozytywny wpływ na nasze funkcje poznawcze mają nie tylko zestawy specjalnie zaprojektowanych ćwiczeń, ale także popularne gry komputerowe, które mogą poprawiać sprawność naszej uwagi, czasu reakcji czy pamięci. Czy gry, które zazwyczaj utożsamia się jedynie raczej z popularną i mniej wartościową formą rozrywki, rzeczywiście mogą mieć pozytywny wpływ na nasz mózg?

Liczne badania sugerują, że poprawa funkcji poznawczych występuje nie tylko po wykonaniu klasycznych ćwiczeń, ale także w wyniku grania w popularne gry. Ich wpływ na nasz mózg jest różny, w zależności od tego, które procesy dana gra silniej stymuluje. Okazuje się, że popularne „strzelanki” wpływają głównie na efektywniejszą dystrybucję zasobów uwagi, głównie w zakresie pola widzenia, a dobrze znany „Mario” usprawnia procesy nawigacji przestrzennej. Badania pokazują, że gracze w porównaniu do osób, które nie poświęcają czasu na tego typu rozrywki mają między innymi znacznie szybszy czas reakcji. Tę zależność potwierdzają także badania neuroobrazowe, które wyraźnie wskazują na większą spójność wiązek włókien i gęstsze upakowanie aksonów w okolicy wzgórza, a także tylnej kory zakrętu obręczy.

Co ciekawe, badania sugerują również, że nietypowy trening komputerowy może być znacznie skuteczniejszy od klasycznych ćwiczeń poznawczych. Dlaczego? Według naukowców duże znaczenie ma multisensoryczna stymulacja, która raczej nie występuje podczas tradycyjnego treningu ukierunkowanego na konkretną funkcję. Złożoność percepcyjna świata, w której rozgrywa się gra wymaga od nas koordynacji wielu procesów poznawczych, co może skutkować poprawą nie tylko określonych umiejętności, ale także niespecyficznym transferem, który oznacza przenoszenie usprawnionych funkcji na usprawnienie innych zdolności. Ponadto istotną rolę z pewnością pełni motywacja, która w obliczu ciekawszych i bardziej atrakcyjnych ćwiczeń w postaci gier może być znacznie wyższa. Gry online mogą powodować chęć rywalizacji z innymi, a każdy z jej poziomów jest zazwyczaj dopasowany do aktualnego poziomu wykonania osoby. Stwierdzono także, że w wyniku grania, nawet po krótkim czasie poświęconym tej rozrywce, pojawiają się charakterystyczne zmiany w obrębie hipokampa.

Stajemy w obliczu pytania, czy gry i inne ćwiczenia funkcji poznawczych za pomocą nowoczesnych multimediów mogą być powszechnie wykorzystywane nie tylko w obliczu koniecznej rehabilitacji utraconych lub osłabionych funkcji, ale także jako metoda na przeciwdziałanie procesom starzenia się mózgu.

Bibliografia:

  • Brzezicka, A., Kossut, M., Kowalczyk, N. (2014). Zmiany neuroplastyczne w wyniku intensywnych treningów poznawczych: porównanie tradycyjnego podejścia i metod wykorzystujących gry komputerowe. Neuropsychiatria i Neuropsychologia, 9, 3-4, 104-111.

 

Gadolin jest pierwiastkiem chemicznym posiadającym silne właściwości ferromagnetyczne. Dlatego też lekarze stosują go w przyp... czytaj więcej
Wyobraź sobie, że siedzisz właśnie za kierownicą samochodu. Niespiesznie jedziesz dobrze znaną Ci ulicą. Mijasz budynki, pies... czytaj więcej
Charakterystyczne niebieskie tabletki wprowadzone na rynek pod koniec lat 90. można uznać za jeden z leków, który zrobił najw... czytaj więcej
Udary są jednym z najpoważniejszych i najczęstszych problemów zdrowotnych na całym świecie. W krajach wysoko rozwiniętych pom... czytaj więcej