Neurobiologia. Krótkie wykłady - recenzja

Neurobiologia. Krótkie wykłady - recenzja

Neurobiologia i neurofizjologia rzadko należą do ulubionych przedmiotów akademickich. Nie dlatego, że są nieciekawe - wręcz przeciwnie. To dziedziny fascynujące, poruszające dość skomplikowane tematy. Przedmiotem zainteresowania obu z nich jest przede wszystkim układ nerwowy, zasady jego funkcjonowania i współpracy z innymi systemami, w związku z czym wymagają szczegółowego podejścia, a to z kolei zniechęca wielu studentów. Nie da się ukryć, że niemożliwym jest opanowanie całego materiału w 100% zważając na fakt, że główna struktura układu nerwowego wciąż pozostaje dla nauki zagadką - mowa oczywiście o mózgu. Na szczęście z pomocą przychodzi Alan Longstaff i jego "Neurobiologia" z serii Krótkie wykłady.

Sięgając po "Neurobiologię" nie należy spodziewać się lekkiej lektury do poduszki. Ale chyba nikt się tego nie spodziewa po podręczniku, prawda?
Zapewne większość nowicjuszy w temacie pomyśli, że ta książka to istna cegła - będą w błędzie. Podręcznik jest wyjątkowo wygodny zarówno pod względem organizacji treści, jak i cech fizycznych - nie musimy się martwić, że podczas czytania rozbolą nas ręce. Przez te 560 (tylko!) stron pomaga nam przebrnąć część "skróty", w której - jak sama nazwa wskazuje - zawarte są skróty nazw poszczególnych struktur nerwowych i związków chemicznych. Dzięki temu nie tylko autor ułatwił sobie pracę, ale i my mamy szanse nauczyć się chociażby angielskich nazw danych struktur i substancji, a w miarę upływu czasu staną się one dla nas łatwiejsze do zapamiętania.

Kolejnym niezaprzeczalnym atutem "Neurobiologii" jest wspomniana wcześniej organizacja treści. Niemal każde ważne zagadnienie opatrzone jest tabelką lub rysunkiem. Dodatkowym ułatwieniem przy nauce jest pogrubienie czcionki w miejscu, gdzie pojawia się istotne pojęcie.
Do innych zalet książki należy przejrzysty i stosunkowo prosty język. Nie oznacza to jednak, że nie należy się nad czytanym tekstem zastanowić.

Czy "Neurobiologia" ma zatem jakieś wady? Trudno mi na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ w mojej opinii wypada o wiele lepiej niż inne książki akademickie. Jedyne, co można zarzucić autorowi to zbyt duże "skompresowanie" treści, ale czy to na pewno wada? No właśnie.
Myślę, że nie ma potrzeby doszukiwania się niedociągnięć na siłę. Według mnie ten podręcznik jest po prostu dobry i szczerze go polecam.
 

Opracowała: Anna Szymczak

Tytuł: Neurobiologia. Krótkie wykłady. 
Autor: Alan Longstaff
Wydawnictwo: PWN
Warszawa, 2013

Neurobiologia. Krótkie wykłady - recenzja
czytaj więcej
 „Duchowe życie mózgu” to książka dwóch autorów – Kennetha Heilmana, który jest neurologiem oraz Russela Donda zajmującego si... czytaj więcej
Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia[1] to książka, która zachęca do pracy nad sobą. Wbrew podty... czytaj więcej
Agnieszka Dębska W dniach 18-21 lipca odbyła się coroczna, już dwudziesta piąta edycja konferencji organizowanej przez między... czytaj więcej