Mózg, O'Shea, recenzja

Mózg, O'Shea, recenzja

Michael O'Shea jest jednym z wybitniejszych współczesnych neuronaukowców. Obecnie jest nie tylko profesorem na uniwersytecie w Sussex, ale też dyrektorem Centrum Neuronauki. Doświadczenie i uznanie zdobywał na scenie międzynarodowej, m. in. jako profesor na uniwersytecie w Genewie i Chicago, a także jako badacz w Cambridge i Californii. Jego zainteresowania nie ograniczają się do układu nerwowego samego w sobie. O'Shea próbuje wykorzystać współczesną wiedzę o mózgu w robotyce - i odwrotnie. Jednym z tematów, które porusza w "Mózgu" jest stymulacja uszkodzonych struktur nerwowych za pomocą komputera.

Przed rozpoczęciem lektury warto zapoznać się z oryginalnym tytułem książki, czyli "Brain. The very short introduction". Tytuł ten może zmylić czytelnika. Pozycja liczy niewiele ponad 150 stron, pomimo to zawiera precyzyjne i rozsądnie "upakowane" informacje na rozległe, choć dotyczące tej samej dziedziny, tematy. To oczywiste, że w jednej - bądź co bądź krótkiej - książce nie zmieści się cała wiedza z zakresu neurobiologii, ale moim zdaniem autor wiele ujmuje swojej publikacji nazywając ją "wprowadzeniem" (introduction).

W pierwszym rozdziale M. O'Shea zajmuje się początkami neurobiologii i przywołuje najważniejsze wydarzenia jej historii. Autor zauważa, że niesamowitym wydaje się być fakt, że mózgiem interesowano się już w starożytności. Z drugiej strony całe wieki (dosłownie!) zajęło ludziom objęcie właściwego kierunku w badaniach nad tym organem.
Kolejne części książki poświęcone są analizie dotychczasowej wiedzy na temat układu nerwowego, a także pytaniom i wyzwaniom, jakie ówczesnym badaczom stawia nauka. Uważam, że "Mózg" to książka, którą powinien mieć na półce każdy student psychologii, neurobiologii i dziedzin pokrewnych. Lektura tej pozycji przyda się zarówno "amatorom", jak i specjalistom, a także osobom niezwiązanym z wymienionymi dyscyplinami. Lekturę należy jednak uzupełniać nowszymi doniesieniami, ponieważ niektóre fakty przedstawione przez M. O'Shea mogły zmienić się od momentu napisania książki. Chociażby liczba neuronów w mózgu - dzisiaj wiadomo, że jest ich około 86, a nie 100 miliardów, jak zakładano do tej pory (Suzana Herculano-Houze, 2005).

Autor w sposób przejrzysty przedstawia elementarne, a zarazem złożone mechanizmy rządzące ludzkim organizmem; wyjaśnia krok po kroku na czym polegają podstawowe funkcje mózgu i jego poszczególnych struktur. Dzięki tej książce czytelnik zrozumie, jak dochodzi do komunikacji międzyneuronalnej, jak ludzki mózg wyewoluował przez miliony lat a także pozna nowoczesne metody leczenia uszkodzeń tkanki nerwowej.
 

opracowała: Anna Szymczak
 

Recenzja przygotowana dzięki współpracy z Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym 

Tytuł: Mózg
Autor: O'Shea Michael
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Gdańsk, 2012

Mózg, O'Shea, recenzja
czytaj więcej
 „Duchowe życie mózgu” to książka dwóch autorów – Kennetha Heilmana, który jest neurologiem oraz Russela Donda zajmującego si... czytaj więcej
Rezyliencja. Jak ukształtować fundament spokoju, siły i szczęścia[1] to książka, która zachęca do pracy nad sobą. Wbrew podty... czytaj więcej
Agnieszka Dębska W dniach 18-21 lipca odbyła się coroczna, już dwudziesta piąta edycja konferencji organizowanej przez między... czytaj więcej