Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu

Adres: 
Poznań, ul. Przybyszewskiego 49 Wejście R Pietro 1, 60-355 Poznań
Telefon: 
61 869 1100
Godziny otwarcia: 
Poniedziałek 8:00-13:00 Wtorek 10:00-13:00 14:00-18:00 Środa 8:00- 13:00 Czwartek 9:00-13:00 Piątek 8:00-12:00
Typ: 
poradnia

Poradnia neurolgiczna dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego UM w Poznaniu.

Oddział Neurochirurgii i Neurotraumatologii z Pododdziałem Leczenia Chorób Naczyniowych Centralnego Układu Nerwowego specjalizuje się w chirurgicznym i mikrochirurgicznym leczeniu schorzeń mózgowia, w tym, guzów mózgu i czaszki, tętniaków i naczyniaków naczyń mózgowych, nerwów obwodowych, kręgosłupa czy rdzenia kręgowego. Zakres operacji w bieżącym roku poszerzono o implantację i napełnianie pompy  baklofenowej, stymulacje nerwu błędnego w padaczce lekoopornej oraz implantację stymulatorów rdzenia u pacjentów z przewlekłymi bólami kręgosłupa. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi medycznemu w Klinice stosowane są najnowocześniejsze techniki operacyjne. Podczas zabiegów mikrochirurgicznych guzów podstawy czaszki monitorowane są czynności nerwów czaszkowych, pozwalające zmniejszyć lub wyeliminować ryzyko powikłań. W operacjach na kręgosłupie wykorzystywany jest podgląd RTG, umożliwiający właściwe umieszczenie implantów w załamanym miejscu. Dzięki temu już w pierwszej dobie po operacji pacjent może się poruszać.
 
Kadra medyczna licząca ok. 50 osób wykonuje najwięcej operacji neurochirurgicznych obejmujących:
 

  • wady i rekonstrukcje naczyniowe,
  • neuroonkologię,
  • neurotraumatologię,
  • neuroortopedię,
  • walkę z bólem.

Oddział kliniczny neurologii dzieci i młodzieży:

Zajmujemy się rozpoznawaniem i leczeniem chorób układu nerwowego u dzieci i młodzieży do 18 roku życia, w oparciu o najnowsze osiągnięcia różnych metod diagnostycznych farmakologii, rehabilitacji i psychoterapii. Dotyczy to przede wszystkim stanów zaburzeń świadomości i snu, diagnostyki i leczenia padaczki, i zespołów padaczkowych, ostrych niedowładów o różnej etiologii, bólów głowy, chorób demielinizacyjnych oraz różnych zespołów neurologicznych o niejasnej przyczynie.
 
Blisko 30 łóżek w oddziale pozwala na 1050 hospitalizacji rocznie.
 
W skład oddziału wchodzą następujące pracownie:
 

  • Pracownia Elektroencefalografii EEG tel. 61 869 16 64, w której wykonywane są badania czynności bioelektrycznej mózgu. Wykorzystujemy komputerowe badania EEG oraz badania wideo-EEG, a także wielogodzinną rejestrację EEG w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia stanów napadowych, w szczególności padaczek oraz zaburzeń snu. Posiadamy trzy elektroencefalografy, pozwalające na wykonywanie badań EEG także przy łóżku chorego.
  • Pracownia Psychologii Dzieci i Młodzieży tel. 61 869 17 29, która prowadzi badania psychologiczne i neuropsychologiczne pacjentów oddziału. W procesie diagnozy posługuje się najnowocześniejszymi metodami diagnozy funkcji poznawczych, m in. baterią testów FEPSY.
  • Pracownia Polisomnografii i Badań Snu Dzieci i Młodzieży (tel. 61 869 13 42 lub  61 869 16 64) z salą do wielogodzinnego monitorowania wideo-EEG. Są tu wykonywane badania diagnostyczne zaburzeń snu u dzieci i młodzieży, a także różnych stanów napadowych,  pojawiających się w trakcie snu i czuwania.

Najnowsze

Halucynacje wzrokowe wszczepione w mózg mys...

Dodano 02/09/20 przez Urszula Skupio w kategorii Doniesienia naukowe
Halucynacje wzrokowe wszczepione w mózg myszy
Naukowcy wywołali halucynacje wzrokowe u myszy, wykorzystując światło do stymulacji niewielkiej liczby komórek w mózgu. Badania te mogą pozwolić w przyszłości lepiej zrozumieć, w jaki sposób mózg interpretuje to, co widzą oczy, a być może nawet doprowadzić do opracowania urządzeń, które pomogłyby...